Vláda souhlasí s nasazením provokatérů v boji proti korupci

Vláda vyhlásila boj korupci ve státní správě. Kabinet schválil návrh ministra vnitra Stanislava Grosse použít metodu řízené provokace. Provokatéři by měli úplatné státní zaměstnance usvědčit přímo při činu. Úplatný úředník by pak dostal výpověď. Podle zprávy, kterou vládě předložil ministr Gross, se korupce ve státní správě za posledních pět let zpětinásobila. Nápad využít řízenou provokaci, s nímž před nedávnem přišla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, má ale i řadu kritiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

"Alespoň u některých, a to přesně specifikovaných profesí, by měl být umožněn takzvaný test integrity, a šlo by vlastně o řízenou provokaci, ovšem bez trestně právních následků," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bártíková o využití provokatérů

Státní zaměstnanec, který by od provokatéra vzal úplatek, by tak nebyl stíhán trestně, ale jen pracovně právně. V praxi by to znamenalo jediné: ve státní správě by přišel o místo.

Korupce podle zprávy ministerstva vnitra, kterou dnes projedná vláda, ohrožuje základní demokratické principy státu. Za nejdůležitější považuje Grossovo ministerstvo boj proti korupci ve veřejném sektoru. Nejde tedy jen o státní, ale i krajské a obecní úřady.

Přesto ale nejzávažnější jsou podle zprávy případy korupce ve vedení ústředních státních orgánů, v soudnictví, u policie, u zaměstnanců finančních úřadů a celníků a také u kontrolních institucí. Tady by totiž rozšíření korupce znamenalo nejen ohrožení třeba hospodářské soutěže nebo důvěry v právní stát, ale i samotného boje proti korupci a kriminálním činům.

Plán využití provokatérů má už předem řadu kritiků - hlavně opozičních poslanců. Například Jan Vidím z ODS k tomu říká: "Je to nesmírně nebezpečný instrument policejní práce a měl by být využíván v co možná nejmenší míře, nikoli nejširší." Lidovec Miloslav Výborný myšlenku využívání provokatérů navíc považuje za předvolební gesto. "Já to beru jako předvolební tah, který má opravdu ale nebezpečné konsekvence."

Nápad ministerstva vnitra se nelíbí ani prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíru Voleníkovi. Ten je přesvědčen, že korupci by ministři měli spíš zamezit co možná největším zprůhledněním svých úřadů. "Vygumoval bych provokatéry, protože si myslím, že to je nesmysl, ale udělal bych maximální prostor pro to, aby veškeré jednání státních orgánů bylo pokud možno transparentní a nezpochybnitelné."

Metodu řízených provokací považuje i předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová jen za dílčí opatření, které samo o sobě v boji proti korupci nepomůže. Podle Marvanové je nutné především urychlit rozhodování úřadů a soudů, omezit počet úředníků a dobře zaplatit ty, kteří zůstanou. K řešení celospolečenského korupčního problému, který vláda podle unionistů nezvládla, se musí podle Marvanové také změnit zákon o zadávání veřejných zakázek a na minimum omezit styk úřadů s občany.

Vláda nerozhodla o změně majitele firmy Zetor Brno. Její prodej strategickému partnerovi se opět odkládá. Jednání o brněnském výrobci traktorů totž kabinet přerušil kvůli nepřítomnosti klíčových ministrů: financí Jiřího Rusnoka a průmyslu Miroslava Grégra. Kabinet měl posoudit jako jedinou nabídku slovenské společnosti HTC Holding. Ostatní zájemci o strategické partnerství odpadli během výběrového řízení.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme