Vláda souhlasí s návrhem zákona o trestní odpovědnosti firem

Firmy by mohly za závažné trestné činy stanout před soudem. Počítá s tím návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, který dnes schválila vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Norma má znemožnit lidem z vedení firem vyhýbat se trestní odpovědnosti tím, že se odvolají na rozhodnutí kolektivního orgánu právnické osoby.

Česko je jedním z posledních států Evropské unie, který nemá otázku trestní odpovědnosti právnických osob vyřešenou. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dodává, jaké budou firmám hrozit:

Přehrát

00:00 / 00:00

V ozvěnách dne o zákonu debatovali místopředseda Svazu podnikatelů a živnostníků Jiří Víšek a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Počítáme s tím, že v seznamu budou sankce od peněžitého trestu přes propadnutí majetku až po samozřejmě ten nejpřísnější trest – dá se říci v uvozovkách trest smrti pro právnickou osobu – to znamená zrušení právnické osoby,“ poznamenal Pospíšil. Na druhé straně ale budou mít společnosti v trestním řízení nárok na stejnou právní ochranu jako fyzické osoby.

Pokud návrh projde legislativním procesem bez velkých zpoždění, měl by začít zákon platit letos na podzim. Norma bude obsahovat přesný výčet trestných činů, za které by mohla být vedení firem odpovědná.

Trestat odpovědné, nebo celou firmu?

Místopředseda Svazu podnikatelů a živnostníků Jiří Víšek v Ozvěnách dne vyžadoval jednoznačná kritéria a zvýšení účinnosti boje proti trestné činnosti a korupci: „Pokud zákon stanoví jednoznačná kritéria, která budou tuto protiprávní činnost charakterizovat, nemá sdružení podnikatelů a živnostníků žádné výhrady.“

Podle jeho názoru by odpovědnost měli mít ti jednotlivci, kteří se prohřešili. „Ve svém důsledku to může zlikvidovat celou firmu i zaměstnanci tam pracující.“
A zamyslel se nad tím, proč by měli pykat i ti, kteří nic nekalého neprovedli.

Zdůraznil také, že význam má odstupňování trestu: pokuta, propadnutí majetku, zákaz účasti ve výběrovém řízení, případně zrušení. „Jestli je to takto v pořádku, netuším, ale to odstupňování je důležité,“ poznamenal Víšek.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, v Ozvěnách dne připomněl, že absence této normy nás téměř zanesla na černou listinu OECD. „Takovýto zákon mají všechny země EU a OECD.“

„Jsou určité formy trestné činnosti, kde se jen obtížně hledá konkrétní fyzická osoba, která čin způsobila, zatímco je zcela zřejmé, že trestný čin byl spáchán, přinesl prospěch určité právnické osobě. A pak je vhodné, aby tato firma byla postižena, míní ministr. Je přesvědčen, že norma sníží trestnou činnost a pomůže proti korupci.

Pospíšil zdůraznil, že vláda se přiklonila k výčtu: „To znamená, zákon jasně říká jaké trestné činy může právnická osoba spáchat, aby bylo zřejmé, za které činy mohou být právnické osoby potrestány.“

Milan Kopp, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme