Vláda souhlasí s posílením policie o dva a půl tisíce vojáků

Vláda dala souhlas, aby policii posílilo až dva a půl tisíce vojáků. Armáda má případně pomoci ochránit před teroristickým útokem chemičky, jaderné elektrárny nebo Pražský hrad a generální štáb. Už v pátek ústřední krizový štáb informovalo o posílení ostrahy metra, ruzyňského letiště, vodáren nebo hranic. Jde o prevetivní opatření, protože konkrétní informace, že by někdo chystal teroristický útok, bezpečnostní služby nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři a hejtmané | Foto: Michal Krumphanzl

Ministerstvo vnitra může vojenské posily využívat až do konce roku. "Důvod je jasný, je poměrně složitá bezpečnostní situace a my musíme být připraveni na mimořádná opatření," upozornil předseda kabinetu Vladimír Špidla. O nasazení vojáků rozhodne ústřední krizový štáb.

První česko-německé policejní hlídky střeží ode dneška společnou hranici obou zemí. Tříčlenné patroly zatím působí ve Šluknovském výběžku a postupně budou hlídat další úseky hranice. V praxi se tak začíná naplňovat mezistátní smlouva, která má přinést snížení nelegální migrace. Ministr vnitra Stanislav Gross také očekává vyšší efektivitu ochrany hranice a lepší využití policejní techniky.

Vláda se také poprvé setkala s hejtmany. Téma? Zdravotnictví. Představitelé krajů mohli odjet domů s příslibem 115 milionů korun na fungování záchranných služeb. Na řešení situace extrémně zadlužených nemocnic, které přešly do kompetencí krajů, se ale pro nedostatek času už řeč nedostala.

Ministři se shodli s hejtmany na tom, že podíl krajů na daních se zvýší. Zatím mají regiony k dispozici jen tři procenta z celkového výnosu daní. Od příštího roku by to měl být minimálně trojnásobek. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského je současný způsob financování neudržitelný a neodpovídá postavení krajských samospráv.

Ministr financí Bohuslav Sobotka také oznámil, že kabinet chce prodat státní podíl v Českém Telecomu v letech 2004 až 2005. Do konce letošního září má mezirezortní pracovní skupina vypracovat návrh harmonogramu privatizace i návrh řešení sporných bodů, které provázely minulý neúspěšný pokus o prodej. Na rozvojovém plánu, jak řekl ministr financí Bohuslav Sobotka má pracovat skupina složená ze zástupců jeho resortu a dále ministerstev informatiky, dopravy a vnitra.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme