Vláda souhlasí s razantním omezením imunity zákonodárců

Kabinet souhlasil s radikálním omezením imunity ústavních činitelů. Podle senátní novely se má imunita napříště vztahovat jen na projevy v parlamentu. Ústavní novelu předložili senátoři ODS a podpořila ji mimo jiné většina lidovců. Je ale otázkou, jestli uspěje i ve sněmovně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek (KDU-ČSL), jehož nedávno Senát vydal policii k vyšetřování kvůli obvinění z korupce, novinářům řekl, že vláda podpořila návrh jednomyslně.

Kabinet hovořil o změně víc než hodinu, kromě poslanců a senátorů se bude týkat i soudců, celkem zhruba 2500 lidí. Vicepremiér Martin Bursík ze Strany zelených poznamenal, že norma může doznat drobných změn.

Přijetí novely bude záležet na Poslanecké sněmovně, kde bude třeba pro její schválení najít nejméně 120 poslanců, tedy i zástupce opozice. Parlament se dosud na žádném omezení trestní imunity svých členů nedokázal shodnout.

Šéf ústavního výboru Senátu Jaroslav Kubera z ODS Radiožurnálu řekl, proč senátoři omezení imunity při stíhání za trestné činy prosazují. "Důvod, proč jsme ji zrušili úplně, byl ten, abychom se toho problému jednou provždy zbavili. Dokud se to nevyřeší zcela jednoznačně, tak bude neustále mediální a politické napadání," uvedl Kubera.

ČSSD v Senátu neúspěšně navrhovala v rámci novely zrušit také přestupkovou imunity zákonodárců. Zákonodárci si nyní mohou vybrat, zda nechají například dopravní přestupky projednat imunitními výbory, nebo zaplatí pokutu jako běžní občané.

Senátor ČSSD Ladislav Macák říká, že právě to podle něj lidem nejvíc vadí. "To je nejvíc na očích občanů, a mají pravdu v tom, proč my bychom si měli rozhodovat, jestli nás policista bude pokutovat nebo jestli budeme chtít, aby to šlo na imunitní výbor," uvedl Macák.

O zrušení přestupkové imunity se tedy ČSSD znovu pokusí ve Sněmovně. Autoři novely ale chtějí přestupkovou imunitu zachovat kvůli obavám z případného šikanování poslanců či senátorů za jejich postoje.

Ve hře možná bude i návrh, aby po vzoru praxe v Evropském parlamentu bylo vazební stíhání poslance nebo senátora podmíněno souhlasem sněmovny či Senátu. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme