Česko 1:1 Rakousko

Vláda souhlasí s tím, aby kopie úředních dokumentů zlevnily

Kabinet schválil novelu zákona o správních poplatcích. Podle premiéra Petra Nečase by po snížení správních poplatků měly nové sazby víc odpovídat skutečným nákladům na pořízení kopií nebo výpisů z úředních dokumentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české peníze, bankovky, mince | Foto: Eva Odstrčilová

„Novela navrhuje snížení správního poplatku pro případ, kdy jsou kopie, výpisy, či opisy pořizovány na kopírovacím stroji z původních 15kč na 5kč za druhou a každou další stránku. Ponechává se prostor správním orgánům pro zvážení možného snížení, či upištění od správního poplatku,“ sdělil premiér Nečas.

Výši správních poplatků za pořízení kopií listin v držení veřejné správy už dříve kritizoval ombudsman Pavel Varvařovský. Veřejný ochránce práv dokonce navrhoval stanovit úřední sazbu za kopírování ještě níž.

Ve svém podnětu vládě připomněl analýzu ministerstva vnitra, podle které vyjde jednostranná kopie na jednu korunu a padesát haléřů, oboustranná kopie pak na 2,60 koruny.

„Cílem je snížení správních poplatků za pořízení kopií z úředních dokumentů tak, aby více odpovídaly skutečným nákladům na pořízení těchto kopií a aby jejich výše nebyla překážkou realizace procesních práv účastníků správních řízení,“ dodal premiér.

Novelu zákona o správních poplatcích ještě musí schválit parlament a podepsat ji prezident. Změny by měly začít platit od 1. ledna 2013.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme