Vláda souhlasila s jednorázovým příspěvkem pro vězně komunismu

Lidé, kteří byli v období komunistické totality neoprávněně věznění, získají od státu mimořádný jednorázový příspěvek. Toto rozhodnutí udělala odstupující Topolánkova vláda. Finanční satisfakce by se měla týkat politických vězňů od roku 1948 do roku 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Za každý měsíc ve vazbě a vězení by lidí měli získat osmnáct set korun. Na dědice možnost získat příspěvek nepřechází a zaniká smrtí oprávněných osob.

Podle odstupujícího premiéra Mirka Topolánka by stát mohl vyplatit 700 miliónů korun. "Vzhledem k tomu, že ty peníze nejsou na letošní rok rozpočtovány, tak jsme schválili ve vládním návrhu platnost od 1. ledna, aby v příštím rozpočtu s těmi zhruba 700 miliony mohlo být počítáno," uvedl Topolánek s tím, že vláda tento krok vnímala jako svůj dluh.

Dnes schválený návrh nařízení vlády, který předkládalo ministerstvo vnitra, vznikl na základě podnětu Konfederace politických vězňů. Ministerstvo vnitra uvedlo, že cílem nařízení je finanční ocenění statečnosti žen a mužů, kteří byli neoprávněně omezováni na své svobodě tím, že mimo jiné bránili hodnoty svobody a demokracie.

Výplaty příspěvků budou hrazeny z rozpočtové kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí, a to na základě žádosti podané tomuto ministerstvu. Topolánek dodal, že nedokáže odhadnout, kolik lidí o výplatu odškodnění požádá.

Přečtěte si také:
Vláda je pro odškodnění vysokoškoláků vyhozených komunisty
Bývalí političtí vězni vyzývají k zúčtování s komunistickou minulostí
Senátoři jsou pro jednorázové odškodnění obětem okupace z roku 1968
Poslanci se shodli na lepším odškodnění odbojářů
Vláda přilepší vězňům komunistického režimu

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme