Vláda symbolicky ocenila zásluhy sudetoněmeckých antifašistů

Němečtí antifašisté z předválečného Československa se dočkali vstřícného gesta ze strany české vlády. Ta dnes symbolicky ocenila zásluhy těchto někdejších československých občanů německé národnosti, kteří aktivně vystupovali proti nacismu a zůstali loajální republice. Jakou podobu vstřícné gesto má, oznámí zástupci kabinetu až na odpolední tiskové konferenci. Návrh, s nímž přišel premiér Paroubek, ale nepočítal s finančním odškodněním.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér Paroubek navrhoval, aby se symbolické gesto týkalo asi dvou stovek lidí, kteří aktivně bojovali proti nacismu a zůstali věrni republice. Chtěl také vyjádřit lítost nad křivdami, kterých se vůči těmto lidem dopustilo poválečné Československo.

"Je to ocenění těch německých občanů bývalého Československa, kteří vystupovali antifašisticky, kteří byli postiženi nacistickým režimem v průběhu druhé světové války a kteří nebyli oceněni po skončení války, oceněni v uvozovkách, českou většinou obyvatelstva," uvedl Paroubek.

Chystané uznání zásluh německých antifašistů nepřijala domácí politická scéna jednoznačně - návrh už podpořilo vedení ČSSD, pro jsou i unionisté a lidovci, výhrady má naopak prezident Václav Klaus i občanští demokraté. Europoslanec za ODS Jan Zahradil se obává, že předseda vlády nemoudře otevírá už uzavřené věci.

"Zaregistrovali jsme řadu prohlášení nejrůznějších politických i zájmových subjektů v Německu a v Rakousku, které řekly, že toto může být první krok. Je tedy zřejmé, že si představují, že bude po tomto kroku následovat série dalších kroků," řekl Zahradil.

Němečtí odpůrci nacismu s žádným odškodněním počítat nemohou. Vláda plánovala v souvislosti s omluvou vyčlenit pouze 30 milionů korun, za které by nevládní organizace mapovaly osudy loajálních československých Němců.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme