KSČM nevidí důvod k prodlužování nouzového stavu. ‚Vláda nemůže náš souhlas očekávat,‘ vzkázal Filip

Komunisté nevidí důvod pro další prodloužení nouzového stavu. Vláda nesplnila podmínky KSČM pro předchozí hlasování v Poslanecké sněmovně, strana tedy neuvažuje o definování nových, za kterých by žádost vlády mohla podpořit. Na tiskové konferenci ve sněmovně to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. S šéfem poslanců Pavlem Kováčikem o tom informoval i prezidenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda podle Filipa nepřijala žádná opatření, která by dovolila, aby se do škol vrátilo více žáků a aby se občanům umožnilo navštívit zimní střediska. Tím komunisté podmiňovali své hlasy pro předchozí rozhodování o prodloužení stavu nouze.

Vláda vrácení deseti miliard armádě ze státního rozpočtu neprojednala. Čeká se na uzdravení Metnara

Číst článek

„Setrval jsem na stanovisku, které bude projednávat výkonný výbor v pátek, s tím, že dostatečně dopředu oznamuji předsedovi a místopředsedovi vlády, že ten náš souhlas nemohou v příštím týdnu, pokud se na tom shodne náš výkonný výbor, očekávat,“ uvedl Filip.

Hamáček novinářům řekl, že ohledně nouzového stavu zatím dohoda není. „Pan Filip nás informoval, že nemá zatím hlasy KSČM na podporu prodloužení nouzového stavu. Očekávám, že se bude ještě jednat, budeme ještě jednat i s dalšími politickými stranami,“ uvedl. Neprodloužení nouzového stavu by považoval za katastrofu a „víceméně recept na kolaps zdravotnictví“.

„Ochota k jednání byla, ale bez toho, abychom viděli realizaci uzavřených dohod, nemáme žádný důvod, abychom předkládali nové požadavky a věřili tomu, že budou splněny,“ dodal Filip.

Hlasy opozice

Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek na tiskové konferenci ve středu večer uvedl, že on sám si dovede představit, že by prodloužení nouzového stavu podpořil.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by ho ale musel přesvědčit, že prodloužení nouzového stavu využije ke zlepšení epidemické situace. Podle Válka totiž nouzový stav trvá několik měsíců, situace se ale znovu zhoršuje.

Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský poznamenal, že takzvaný Anticovid tým ODS, lidovců a TOP 09 bude o postoji k nouzovému stavu debatovat v pondělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme