Vláda trvá na desetiprocentních úsporách na mzdy

Ani po večerním jednání tripartity se názory vlády, odborů a zaměstnavatelů nesblížily. „Kdyby nás třeba utloukli čepicemi, ještě z posledních sil budeme chroptět - o deset procent méně,“ dal premiér Petr Nečas jasně na srozuměnou, že objem peněz na mzdy státních zaměstnanců v příštím roce půjde dolů o deset procent. Podle něj ale je vláda připravená s odbory dál jednat o tom, jakým způsobem by prostředky na mzdy měly klesnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek před začátkem jednání vlády | Foto: Tomáš Adamec

„Vláda v žádném případě neustoupí od samotného principu snížit o deset procent objem platů ve veřejném sektoru, ale jsme připraveni diskutovat o způsobu, jak proběhne toto snížení, zda cestou tarifů, jakým způsobem upravit tarifní tabulky, nebo jestli jít nějakou jinou cestou a v některých sektorech to udělat odlišně. To jsou věci, o kterých jednáme a budeme jednat,“ uvedl premiér po jednání tripartity.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání vlády s odbory o snížení objemu mezd o deset procent mluvil na Rádiu Česko ministr financí Miroslav Kalousek

Vláda ho má do sněmovny předložit do konce září. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila výhrady odborů k návrhu státního rozpočtu trvají:

„Země se nedá řídit pouze škrty a my jsme přesvědčeni, že tento rozpočet je, bohužel, založen pouze na škrtech. Domníváme se, že bude veliký pokles kvality veřejných služeb, jako je policie, hasiči, zdravotnictví a další.“

„V rozpočtové sféře jsou zaměstnanci vyplácení podle šestnácti tarifních tříd a dvanácti stupňů podle délky praxe. Pro nás je velmi důležité zrušení oněch stupňů. Placen by měl být výkon, nikoliv odseděná léta. Úprava tarifů je na druhou stranu ještě věcí diskuze a je ještě možné domluvit některé změny, třeba aby ty nejnižší tarify neklesaly o deset procent, ale například jen o pět procent,“ říká ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Od čeho není možné ustoupit je to, že celkový objem mzdových prostředků bude o deset procent nižší. Zdůrazňuji, že to vůbec nemusí znamenat pokles platů. Znamená to, že státní správa bude muset být efektivnější a řada lidí bude muset odejít,“ pokračuje Kalousek.

Pozdější reformy by byly tvrdší

Kvůli podobě státního rozpočtu a hlavně škrtům připravují odbory na příští úterý protesty.

„Změna systému odměňování v rozpočtové sféře musí motivovat k výkonu, nikoliv k počtu odseděných let na jedné židli,“ uvádí ministr financí Kalousek a dodává:

„Před námi jsou zásadní reformy v ekonomicko sociálních systémech, jako je penzijní reforma, zdravotní reforma, reforma sociálních dávek a nejsme v situaci, kdy můžeme tato opatření odkládat pod hrozbou demonstrací či stávek. Buď je nyní provedeme přijatelně sociálně únosně, nebo je odložíme a pak hrozí, že nám je někdo nařídí, možná i anglicky, a budou mnohem tvrdší.“

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme