Potřeba ubytovávat Ukrajince trvá, vláda se chystá prodloužit podporu i pravidla nouzového ubytování

Vyplácení solidárního příspěvku pro lidi, kteří zdarma či za úhradu energií ubytovávají uprchlíky u sebe doma či ve svém volném bytě, se má o čtvrt roku prodloužit. Podpora by se tak měla poskytovat do konce června. Pravidla pro její získání a její výše se měnit nemají. Vláda se chystá o půl roku prodloužit také platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků z Ukrajiny. Jednání vlády je v plánu na středu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Ukrajiny na nádraží v Ostravě.

Takzvaný lex Ukrajina loni vláda schválila pro zavedení státní podpory ukrajinských uprchlíků (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

K nařízení o prodloužení podpory ubytování ministerstvo práce uvedlo, že kvůli pokračování války na Ukrajině přetrvává potřeba ubytování příchozích. Výdaje na čtvrt roku při ubytování 48 000 lidí ministerstvo spočítalo na půl miliardy korun.

‚Charkov je tmavý, je to horor. Nechci, aby to viděly dcery.‘ Rodina Kiščenkových se usadila v Česku

Číst článek

Resort poukazuje v podkladech k nařízení na výhodnost bydlení v domácnostech. Zmiňuje usnadnění adaptace a integrace uprchlíků, jejich rozptýlení po republice i snížení výdajů z rozpočtů na zajištění hromadného ubytování.

Solidární příspěvek zavedl loni takzvaný lex Ukrajina, nastavení podpory pak upravuje vláda v nařízení. Dávku je možné žádat na ubytování s prostorem na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, se záchodem a přístupem k pitné vodě. Stát za bezplatné poskytnutí bydlení na nejméně 16 dnů v měsíci přispívá ubytovatelům na náklady.

Na jednoho ubytovaného uprchlíka v samostatném bytě posílá 5000 korun, na dva 9000 korun, na tři 12 000 korun, na čtyři 14 000 korun a na pět a více osob 15 000 korun. Pokud lidé mají příchozí u sebe doma, mohou na ubytovanou osobu pobírat 3000 korun na měsíc. Měsíčně mohou získat nejvýš 9000 korun. Podpora je i pro ubytovatele, u nichž si běženci platí plyn a elektřinu.

Příspěvky obecním zařízením

Vláda se také o rok chystá prodloužit platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků z Ukrajiny. Nové nařízení by mělo platit do konce příštího března, do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích Evropské unie.

Novelizace Lex Ukrajina zkomplikuje integraci uprchlíků, soudí odbornice na migraci Faltová

Číst článek

Stát poskytuje příspěvky na nouzové ubytování uprchlíků v ubytovnách, penzionech či hotelích. Krajským či obecním zařízením na osobu na den posílá 300 korun. Ostatním provozovatelům vyplácí 350 korun. Dosavadní nařízení platí do konce března. Pokud by vláda platnost podle ministerstva vnitra neprodloužila, od dubna by ubytování uprchlíků bylo bez pravidel. Týkalo by se to třeba právě proplácení náhrad za osobu a noc v zařízení.

Ministerstvo vnitra pro letošek počítalo původně s výdaji na nouzové ubytování asi 3,5 až čtyři miliardy korun, pokud by počet ubytovaných zůstal stejný. Resort připomíná, že výdaje ale ovlivní změna v nastavení podpory ubytování. Pravidla by totiž měla upravit novela zákona lex Ukrajina.

Podle normy stát bude uprchlíkům bydlení v ubytovnách, penzionech či dalších zařízeních hradit jen po omezenou dobu. Po 150 dnech, tedy pěti měsících by si ho pak měli začít platit buď sami, nebo by si museli najít jiné bydlení. Netýká se to ale rodičů s malými dětmi, invalidů či seniorů.

Ruská invaze na Ukrajinu začala loni 24. února. Ministerstvo vnitra od té doby vydalo uprchlíkům téměř 497 700 víz k ochraně. Většinu příchozích tvoří ženy a děti. Lidé nyní obnovují svou registraci. O prodloužení dočasné ochrany v Česku musejí požádat do konce března. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před pár dny uvedl, že to dosud udělalo 271 000 osob.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme