Vláda upřesnila plán propouštění, ze státního sektoru má odejít jen 9 tisíc lidí

Ministerstvo financí upřesnilo plán na propouštění pracovníků ze státní správy. Veřejný sektor by neměl do roku 2010 zeštíhlet o 40 tisíc míst, jak se původně plánovalo, ale jen asi o 9 tisíc. Každoroční snížení počtu zaměstnanců o tři procenta se má totiž dotknout jen státní správy, nikoli celého veřejného sektoru. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že o případném odchodu zaměstnanců by měla rozhodnout jednotlivá ministerstva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřednice (ilustr. foto)

Úřednice (ilustr. foto)

Plat ze státního rozpočtu dostává asi 460 tisíc lidí. Patří mezi ně i hasiči, učitelé, celníci, policisté či vězeňská služba. Ve státní správě působí zhruba 100 tisíc lidí. Právě jich by se mohlo případné propouštění dotknout. Již po nočním jednání vlády Miroslav Kalousek zdůraznil, že propouštění se netýká učitelů, hasičů ani policistů. Zeštíhlit by naopak měla ministerstva a další centrální úřady.

Podle informací o původním návrhu se však mělo snižování stavu dotknout celého veřejného sektoru. Ve školství mělo například ubýt přes 20 tisíc míst. Vnitro mělo přijít o téměř 7 tisíc míst, obrana o 3500 a spravedlnost o 2200.

Podle informací ČTK ale téměř všechna ministerstva tento návrh odmítla. Proti plánu se postavily i odbory. Podle šéfky odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací Aleny Vondrové by úbytek pracovníků mohl ohrozit fungování veřejných služeb. "V některých segmentech veřejných služeb a správy se blížíme k provoznímu minimu. Tam už plošné snižování není možné. K jednotlivým organizacím se musí přistupovat individuálně," myslí si Vondrová.

Omezení se bude týkat i růstu platů. Vláda schválila, že ročně bude do mezd putovat pouze o 1,5 procenta peněz víc. "Je věcí jednotlivých ministrů, zda budou méně platit více lidí, nebo více platit méně lidí. Platový nárůst bude zajištěn dvěma nástroji. Extenzivním, to je onen meziroční nárůst o jeden a půl procenta, a intenzivním, tedy redukcí počtu zaměstnanců, která je zcela v rukou správců jednotlivých kapitol," vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle místopředsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky se zaměstnanci ve státní správě budou mít nejhůř za posledních 10 let. Státním zaměstnancům totiž podle ČSSD platy reálně klesnou, protože inflace by měla podle výpočtu ČSSD dosahovat až 4 procent. "Naposledy v roce 1998 došlo k poklesu reálných mezd v takovém rozsahu, který zřejmě nastane u většiny zaměstnanců veřejného sektoru počínaje rokem 2008," uvedl Sobotka.

Podle Sobotky je navíc plošné snižování počtu zaměstnanců ve státní správě přežité. Vláda by měla spíše dělat individuální audity v jednotlivých resortech a podle nich pak rozhodnout, jestli je potřeba nějaké zaměstnance propustit. Už minulé vlády počty zaměstnanců snižovaly. Opakovat to teď ještě jednou proto podle Sobotky není tou správnou cestou.

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme