Vláda uspěla s návrhem na exekuci v Setuze, do podniku míří exekutor

Stát podal u okresního soudu v Ústí nad Labem návrh na exekuci majetku ústecké společnosti Setuza, vůči které drží zhruba čtyřmiliardovou pohledávku. O jejím řešení formou zabavování majetku dnes rozhodla vláda Mirka Topolánka. Má podezření, že nedávný prodej společnosti byl jen kamufláží a původním vlastníkům, skupině kolem podnikatele Tomáše Pitra, umožnil zbavit se dluhu podniku vůči státu. Podle informací serveru Aktuálně.cz vláda s návrhem na exekuci uspěla a v nejbližších hodinách do Setuzy nastoupí exekutor.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vchod do budovy Úřadu vlády

vchod do budovy Úřadu vlády | Foto: Marián Vojtek

Kabinet se podle premiéra Mirka Topolánka rozhodoval mezi čtyřmi variantami, ale nakonec jako nejlepší vyhodnotil návrh na exekuci. Předseda vlády upřesnil důvody, které vládu k jejímu kroku vedly.

"Na prvním místě hlediska ekonomická, na druhém místě hlediska mezinárodní z hlediska nedovolené veřejné nebo státní podpory, a teprve na třetím místě hlediska bezpečnostní, to mohu potvrdit," uvedl Topolánek.

Vládu k podání návrhu opravňuje čtyřmiliardová pohledávka, kterou stát vůči firmě disponuje. V současnosti kvůli tomu probíhají dva soudní spory. Ani jeden z nich ještě není uzavřen.

Podnikatel Tomáš Pitr Radiožurnálu řekl, že stát nemá právo spory až do definitivního verdiktu soudu řešit formou exekuce. Rozhodnutí vlády podle něj vážně ohrožuje chod celé společnosti. "Nevím, jaký to je důvod poslat do podniku exekutora, což ohrožuje jeho činnost, když stát nemá v ruce odsouzenou pohledávku a probíhá soudní spor. Prostě si to právně nedovedu představit," uvedl Pitr.

Exekuci na majetek Setuzy zvažovala i vláda Jiřího Paroubka. Nakonec rozhodla, že miliardovou pohledávku prodá. Soutěž ale nakonec byla zrušena a kabinet nechal rozhodnutí na nové vládě Mirka Topolánka.

Topolánek na dotaz Radiožurnálu popřel, že by současný postup vlády byl jedním z vstřícných kroků směrem k ČSSD při vyjednávání o nové vládě. "Pokládám tuto spekulaci za nepodloženou, nemá to žádnou souvislost. Jediná souvislost, která tady je, že to řešila už minulá vláda a z časových důvodů nerealizovala stejný záměr, který realizuje tato vláda," prohlásil premiér.

Setuza donedávna patřila skupině podnikatelů kolem podnikatele Tomáše Pitra a zavražděného Františka Mrázka. Na podzim ji získala manažerská společnost M.L. Moran. Podnikatel i zástupci firmy M.L. Moran doposud vždy odmítali, že by Setuza byla prodaná jen "na oko".

Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva M.L. Moran, vidí za návrhem exekuce konkurenční podnikatelské skupiny. "V tuto chvíli chápu tento postup jako silně nestandardní, který vyvolává celou řadu otázek, kdo zatím stojí, a my se můžeme jenom domnívat, že to jsou nějaké podnikatelské lobbistické skupiny. Neměli jsme signály o rozhodnutí vlády, měli jsme pouze nějaký signál, že se chystá exekuce," řekl Šmejkal.

Severočeská Setuza vyrábí známé značky margarínů, olejů, mýdel a pracích prášků. Ještě před nedávným prodejem začali zástupci podniku tvrdit, že chtějí drogistickou výrobu utlumit a soustředit se zejména na lukrativní výrobu biopaliv.

S návrhem na exekuci majetku Setuzy vláda uspěla. Server Aktuálně.cz zveřejnil informaci, že v nejbližších hodinách do podniku nastoupí exekutor. Podnik teď bude řídit správce, kterého soudní exekutor určí. Sepíše majetek a bude muset zajistit, aby nebyl z firmy vyveden.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme