Vláda uvolnila peníze pro oběti gulagů

Od srpna začne stát vyplácet odškodnění lidem, kteří byli po druhé světové válce odvlečeni do sovětských internačních táborů - gulagů. Vláda na to uvolnila 100 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gulag | Foto: Cornell Institute

Podle zákona schváleného minulý měsíc mají čeští občané, kteří byli ve 40. a 50. letech odvlečeni do sovětských gulagů, nárok na odškodnění ve výši 12 tisíc korun za každý měsíc internace. V případě, že už nežijí, mohou o odškodnění žádat jejich pozůstalí.

Dalších 100 miliónů korun dostane podle rozhodnutí kabinetu ministerstvo práce a sociálních věcí na zbývající žádosti o odškodnění odbojářů a politických vězňů komunistického režimu. Jak řekl po zasedání vlády vicepremiér Vladimír Špidla, do současné doby bylo vyřízeno už 8 163 těchto žádostí a k vyřízení jich ještě zbývá 1 778. "Čili ty prostředky, které byly teď uvolněny, jsou průběžně uvolňované prostředky, tak aby proces mohl běžet bez nejmenších problémů dál. Celkově bylo již vyplaceno přímo 750 milionů korun."

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme