Vláda v demisi nesouhlasí s novelou zákona o státní službě navrženou ČSSD

Vláda má negativní stanovisko k návrhu novely služebního zákona. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je návrh prakticky nepoužitelný, nebere prý v úvahu změny v právním řádu. Některé jeho body jsou prý pravděpodobně v rozporu s Ústavou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání tripartity, Jiří Rusnok

Jednání tripartity, Jiří Rusnok | Foto: Filip Jandourek

„Nereflektuje změny v právním řádu v mezidobí od schválení toho původního zákona. Je tam dokonce pravděpodobně v některých bodech rozpor s ústavním pořádkem, který se týká práv budoucích státních zaměstnanců,“ tvrdí Rusnok a doplňuje:

„Je tam celá řada legislativních i věcných nedostatků. My jsme ho projednali dnes proto, abychom nijak nezdržovali jeho projednávání, když víme, že je tady velká politická vůle a zájem to projednávání maximálně urychlit.“

Na předložení novely zákona o státní službě se ČSSD a hnutí ANO dohodly už během koaličních vyjednávání o nové vládě a původně jej chtěly předložit už v prosinci loňského roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O služebním zákoně mluvil na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Petr Hartmann

Služební zákon upravuje právní poměry, organizační věci, služební vztahy i odměňování zaměstnanců, kteří pracují ve státní správě. Evropská komise přijetím zákona podmínila další možnost čerpání eurodotací. Služební zákon je však také důležitý pro angažmá šéfa ANO Andreje Babiše jako ministra financí.

Babiš totiž nemá negativní lustrační osvědčení, bez kterého v současnosti nemůže být ministrem, a zřejmě by měl problém ho získat, protože na Slovensku je veden jako agent StB. Vede kvůli tomu sport se slovenským Ústavem paměti národa.

Návrh nového služebního zákona již lustrační osvědčení od členů kabinetu nevyžaduje.

Příští týden projedná kabinet vlastní novelu zákona o státní službě. Pracuje na ní podle Rusnoka už několik měsíců.

Termín jmenování vlády není známý

„Je to také jedna z klíčových kondicionalit pro nastavení nového programovacího období při čerpání z evropských fondů. Takže předpokládám, že my v příštím týdnu schválíme vládní návrh novely tohoto zákona a odešleme jej do Poslanecké sněmovny,“ říká Rusnok.

Předseda sněmovny Jan Hamáček znovu zopakoval, že konkrétní termín jmenování vlády a premiéra zatím není známý.

„Konkrétní kroky sdělí pan prezident panu předsedovi Sobotkovi. Za Poslaneckou sněmovnu mohu říci, že v době, kdy obdržím potřebný počet podpisů na svolání schůze, která by se měla zabývat služební zákonem a dalšími zákony, poté v zákonné lhůtě schůzi svolám,“ informuje Hamáček a dodává:

„A pokud sněmovna projedná zákon o státní službě v prvním čtení, tak předpokládám, že již nic nebude bránit tomu, aby kroky ze strany pana prezidenta dále pokračovaly.“

Prezident Zeman totiž podmínil jmenování Andreje Babiše do vlády tím, že novela projde prvním čtením ve sněmovně.

Marcela Hálová, Petra Hosenseidlová, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme