Vláda varuje před možností záplav

Vláda České republiky se připravuje na povodně. Každým dnem stoupá riziko. Pokud by se výrazně oteplilo a začal tát sníh hrozí katastrofální záplavy. Kabinet proto podle ministra zemědělství Jaroslava Palase doporučil vyprázdnit vodní nádrže, aby zadržely očekávaný příval vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vypouštění přehrady | Foto: Filip Víšek

"Vysoké zásoby vody ve sněhu jsou zejména v povodí Labe, Vltavy a Moravy a jejich objem výrazně překračuje retenční kapacity vodních nádrží, které jsou v maximální míře připraveny manipulací státních podniků povodí, tedy před vypuštěním," upozornil Palas.

Mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková Radiožurnálu potvrdila, že jejich preventivní opatření jsou dostatečná a další odpouštění by mohlo způsobit velké potíže. Také povodí Vltavy už vypustilo většinu přehradních nádrží na nejnižší možný stav.

V nejbližších dnech meteorologové výrazné oteplení a tedy větší tání neočekávají. Podle ministra se ale riziko povodní zvyšuje s oddalováním příchodu jara. Jarní povodně jsou velmi nebezpečné. Při tání sněhu jsou totiž koryta řek často ucpána ledem, voda tak nemůže protékat a šíří se do krajiny.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme