Vláda ve Sněmovně uhájila návrh změn sociálních dávek

Vládní návrh změn ve vyplácení sociálních dávek přes odpor opozice propustili poslanci do další fáze projednávání. Dolní komora se jím tedy bude podrobně zabývat v následujících měsících. Návrh připravený resortem práce a sociálních věcí má kromě jiného motivovat nezaměstnané lidi, aby si hledali práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Životní minimum se má podle představ kabinetu snížit tak, aby nezahrnovalo náklady na bydlení, ale jen na živobytí. Dávky na bydlení má od července 2006 řešit nový státní příspěvek a také doplatek od obce.

Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha z ČSSD bude nový systém rozdělování státní pomoci spravedlivější a posílí menší rodiny:" Ty potřebné rodiny na tom budou lépe než dnes. Ten, kdo na to doplatí, bude ten, kdo se dlouhodobě vyhýbá práci. To je prostě realita."

Opoziční ODS se podle stínové ministryně práce a sociálních věcí Aleny Páralové obává, že vládní návrh jen zvýší výdaje státu na byrokracii a lidem nepomůže: "I přes velké administrativní zatížení i přes velké výdaje ve výši 2,5 miliardy na nové počítače, software, školení a podobně, se zákony minou efektu."

Výhrady k vládní předloze mají i koaliční lidovci. Vadí jim, že znevýhodňuje rodiny s více než dvěma dětmi.

Na příliš vysoké činže tedy mají sociálně potřebným lidem nově přispívat i obce. Ty s tím ale nesouhlasí. Řada radnic tvrdí, že to obecní kasu zatíží mnoha milióny ročně navíc, které budou chybět jinde.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme