Vláda vyzvala Kaddáfího k ukončení násilí

Vláda schválila mandát prezidenta Václava Klause pro jednání Evropské unie k Libyi. Mimořádný summit bude v pátek v Bruselu. Premiér Petr Nečas po jednání vlády připomněl, že summit se bude týkat situace na celém severu Afriky, nejen v Libyi. Česko na summit pojede s tím, že naše vláda odsuzuje násilí a je si vědoma dopadu ozbrojeného konfliktu na ceny ropy, které samozřejmě postihují i české občany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v rozhovoru pro tureckou televizi prohlásil, že pokud západní mocnosti zavedou nad Libyí bezletovou zónu, libyjský lid se chopí zbraně. Plukovník Kaddáfí, jehož jednotky svádějí urputné boje s povstalci, tak reagoval na věc, která už několik dní zaměstnává přední západní politiky, zda nějak vojensky pomoci vzbouřencům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozici české vlády k situaci v Libyi mluvil na Radiožurnálu ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák

Právě vynucení bezletové zóny je zřejmě nejpravděpodobnější varianta případného zahraničního vojenského zásahu. Vláda vyzývá libyjský režim k ukončení násilí a zahájení politického dialogu. Ministři jsou si vědomí dopadu na ceny energií. Další postup by ale měl podle vlády vycházet ze strategie OSN na severu Afriky.

Pokud jde o možnou intervenci, ta by podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga musela být především kryta rezolucí OSN. Šéf diplomacie v ranním rozhovoru pro Český rozhlas upozornil, že jakýkoliv podobný zásah by nebylo možné provést bez důkladnější úvahy o dalších krocích.

„Vojenský zásah zatím nemá podporu ani v západní Evropě ani v širším mezinárodním společenství. Jeho důsledky jsou těžko odhadnutelné. Zdrženlivě proto postupuje téměř každá vláda. Naše vláda v tomto nevybočuje z hlavního proudu,“ říká ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák.

Česká republika není v této otázce podle Druláka žádným významným hráčem, nijak se neprofiluje. Bude tam mít spíše roli pasivního pozorovatele.

Humanitární pomoc

Podle ministra obrany Vondry nám ani tolik nepřísluší se vyjadřovat k případné vojenské operaci v Libyi, protože nemáme kapacity, které bychom do ní mohli zapojit.

„Patrně by se jednalo o akci NATO. Proto je to věc, která by se České republiky týkala. Na akci se dá přispět nejen vojenskými kapacitami, ale například i sdílením určitých nákladů,“ uvádí Drulák a dodává:

„Vytvoření bezletové zóny nad Libyí by zahrnovalo použití několika stovek letadel. Ty by musely mít dostatečné zázemí, na základnách nebo na letadlových lodích. Dále i zničení protiletecké obrany a dále vynucování dodržování bezletové zóny.

Drulák v nejbližších dnech očekává větší aktivitu na poli humanitární pomoci, což je mnohem méně kontroverzní.

Podle některých informací ale NATO začíná zvažovat zavedení bezletové zóny nad Libyí i bez mandátu OSN. Podle listu Washington Post teď hledá jinou formu mezinárodní podpory, například ze strany Africké unie, nebo Arabské ligy. Kvůli odmítavému postoji Číny a Ruska totiž příslušná rezoluce nemá v současnosti šanci projít v Radě bezpečnosti.

Václava Marešová, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme