Vláda z nás dělá zločince, zlobí se pěstitelé kaktusů

Poprask mezi pěstiteli kaktusů vyvolalo pondělní rozhodnutí vlády o tom, které rostliny a houby se budou považovat za omamné. Ministři zároveň stanovili limity pro jejich pěstování. Mezi ně patří i kaktusy obsahující látku meskalin. Těch mohou pěstitelé mít nanejvýš pět. Jenže, v případě sbírek kaktusů to může být problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaktus | Foto: kaktusy.szm.sk

Kaktusáři dnes vyrazili do boje. Na internetu už zveřejnili petici, ve které vládní nařízení odmítají.

"Přijetím toho usnesení, kterým se stanoví počet pěstovaných rostlin, budou ze dne na den bezúhonní pěstitelé kaktusů a sukulentů postaveni do role zločinců, vlastně na roveň narkomanů a distributorů drog," řekl prezident Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů Jaroslav Vích.

Pěstitelé upozorňují, že právě kaktusy, kterých se omezení týká, jsou záležitostí spíše sběratelů a pěstitelů, protože jejich pěstování je velmi náročné. Navíc je už nyní upravuje zákon.

"Konkrétně ten druh Lophophora williamsii je považován za významně ohrožený druh a obchod s ním je povolený za velmi přísných podmínek. Toto omezení obchodu samo o sobě znemožňuje zneužití těchto rostlin pro výrobu významnějšího množství drogy," upozornil Vích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kaktusáři se zlobí na vládu. Téma sleduje redaktorka Radiožurnálu Kateřina Rózsová

"Co se týká kaktusů, které jsou pěstovány v našich podmínkách, tak biosyntéza toho alkaloidu je poměrně silně potlačená, protože ty rostliny nemají takové podmínky jako v přírodě. Takže prakticky naše lophophory pěstované ve sbírkách toho alkaloidu obsahují jenom nepatrný zlomek," dal pěstitelům kaktusů za pravdu Petr Babula z Ústavu přírodních léčiv.

Pěstování kaktusů ,není společensky škodlivé'

Ministerstvo spravedlnosti uklidňuje: kaktusáři se ničeho obávat nemusejí. Pokud látka meskalin v kaktusech obsažena není, důvod ke stíhání není.

"To, že měl někdo doma rostlinu, která obsahovala meskalin, bylo trestné i dosud. Nařízení vlády pouze vymezilo množství, od kdy je to trestné a do kdy je to pouze přestupek," upozornila mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

A navíc: na kaktusáře se může vztahovat i nařízení nového trestního zákoníku, které se týká společenské škodlivosti.

"Trestní odpovědnost pachatele a trestně právní důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých. Jinými slovy, pěstování kaktusů se asi nedá posuzovat jako společensky škodlivá činnost, čili tato trestní odpovědnost tady nevzniká," vysvětlila mluvčí.

Přesto: chtějí-li pěstitelé předejít případným nepříjemnostem, mohou požádat ministerstvo zdravotnictví o udělení výjimky pro nakládání s nebezpečnými látkami.

Marika Táborská, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme