Vláda zablokovala vývoz lihovin z Česka. Předběhla tak Evropskou komisi

Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil s okamžitou platností zákaz vývozu dvacetiprocentního a silnějšího alkoholu z České republiky. Na mimořádném zasedání mu to dnes doporučila vláda po konzultaci s prostředníky v Bruselu i se zástupci českých lihovarníků. Zákaz se týká lihovin vyráběných a lahvovaných v Česku, a to pro země celého světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Petr Bendl, premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlašují zákaz vývozu českých lihovin

Ministr zemědělství Petr Bendl, premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlašují zákaz vývozu českých lihovin

Novou verzi opatření, která rozšiřuje původní vyhlášení ze 14. září, přečetl ministr Heger na tiskové konferenci po jednání vlády.

Rychlost, s jakou vláda zákaz vyhlásila, vyvolal záměr orgánů Evropské unie zakázat už zítra export lihovin z České republiky. Premiér Petr Nečas vysvětlil, že vláda zvolením této varianty nechává osud rozhodování o vývozu včetně zúžení nebo ukončení zákazu ve svých rukou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlašuje mimořádné opatření

Pokud by ke stejnému kroku přistoupila Evropská komise, jeho zrušení by pak vyžadovalo souhlas nadpoloviční většiny členských zemí Evropské unie.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla by opatření orgánů Evropské unie platilo až dva měsíce, což vláda považuje za příliš dlouhé:

„Jsme přesvědčeni, že tu situaci dokážeme řešit mnohem dříve. A proto i po diskusi s potravináři, zejména s představiteli lihovarnických svazů, jsme se rozhodli doporučit toto řešení. Rozhodování nebylo jednoduché, ale pořád nám dává šanci, abychom rozvázali tu situaci mnohem dříve.“

Záměrem je zužovat zákaz na rizikové lihoviny

Ještě před jednáním kabinetu se našli kritici plošné prohibice a blokace exportu i ve vládních řadách. Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdil, že jedinou možností je rychlé uvolnění prohibice v Česku rozlišením rizikového a bezpečného alkoholu:

„Mám-li být poctivý, tak je ten požadavek logický, protože Evropská unie má jednotný trh a nařízení pro vnitřní trh se má automaticky týkat i trhu pro celou Unii. Je to jeden z důvodů, proč je naší velkou prioritou uvolnit prodej bezpečného alkoholu co nejdříve.“

Bez ohledu na nutnost řešit záležitost ještě dnes by s plošným opatřením nesouhlasil ani expert na potraviny a agrární analytik Petr Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti zákazu vývozu lihovin vysvětloval ve Stalo se dnes náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Jirka

„Existuje celá řada lihovin, které jsou bezpečné a neměly být pod tou restrikcí. A my musíme umět odlišit a vysvětlit Evropské unii, jaké lihoviny považujeme za rizikové a jaké za bezpečné a proč. V takovém případě se může restrikce exportu týkat jen části výrobců lihovin a části výrobků,“ řekl Radiožurnálu.

Jedním z argumentů, které podle Havla musí Česká republika použít a zdokumentovat, je fakt, že nebezpečí spočívá v levném, nelegálním alkoholu, který se nevyváží.

Z prohlášení ministra zemědělství ale jasně vyplývá, že vláda počítá s omezením zákazu jen na rizikové lihoviny hned poté, co se jí podaří připravit důkazy a argumenty pro Evropskou komisi, které lihoviny jsou opravdu nebezpečné.

„Až se nám podaří narovnat náš trh, jsme schopni uvolnit i export. Zákaz vyhlášený ministrem zdravotnictví bude trvat týden až dva,“ sdělil Radiožurnálu náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Jirka s tím, že opatření včetně nových kolků mají být připravena do příštího zasedání vlády, tedy do příštího týdne.

Za normálních okolností se částka za roční objem vyvezených lihovin z České republiky podle Jirky pohybuje okolo 1,5 miliardy korun.

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví | Foto: ČRo

Prohibice potrvá zřejmě ještě týden, ministři se shodli na nových kolcích i 'rodných listech'

Číst článek

Likérky odmítají zákaz prodeje českého alkoholu v unii. Poškodí nás to, tvrdí

Číst článek

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme