Vláda začne opět podporovat program Mléko do škol

Před rokem přestala česká vláda podporovat dotační program na mléko. Loni v srpnu o zrušení dotace v hodnotě desítek milionů korun rozhodla vláda Mirka Topolánka. Kabinet vedený Janem Fischerem se ale rozhodl národní program na podporu školního mléka znovu obnovit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mléko | Foto: Marián Vojtek

Ministerstvo zemědělství by na tento program mělo ve svém rozpočtu najít 60 milionů korun. "Rozhodli jsme se tak proto, abychom podporovali zdravé stravovací návyky zejména u mladé generace a také proto, abychom pomohli řešit nepříznivou situaci v odbytu mléka," vysvětlil ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Dalším důvodem byl také rapidní pokles zájmu škol o mléko. " Když byla zrušena dotace, klesla spotřeba mléka ve školách o 60 procent." dodává Šebesta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu Mléko do škol mluvil v Radiofóru ministr zemědělství Jakub Šebesta a jeho předchůdce v ministerské funkci Petr Gandalovič.

Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič si naopak myslí, že jde o nevhodně vynaložené peníze. "Toto opatření nemá žádný sociální charakter. Dotaci přijímají jak děti z vysokopříjmových, tak nízkopříjmových rodin.

Gandalovič navíc upozorňuje, že Topolánkova vláda dotační program nezrušila, ale pouze odstranila českou část dotace: "Národní část dotace je nad naše možnosti a je to neadresná dávka, kterou si v tuto dobu nemůžeme dovolit."

Místopředseda ODS navíc upozorňuje na to, že dotování mléka neřeší problém českých zemědělců: "Program představuje necelé jedno procento české produkce mléka. To znamená, že zde nemůžeme hovořit o tom, že bychom tímto programem jakkoliv řešili složitou situaci na trhu s mlékem."

Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme