Vláda žádá sněmovnu o vyslání polní nemocnice

Sněmovna dnes obdržela žádost vlády o vyslání 7. polní nemocnice do Iráku. Její odlet ministerstvo obrany předběžně naplánovalo na příští pátek. Do té doby by měli poslanci žádost kabinetu schválit. Na programu nadcházející schůze sice vyslání nemocnice není, ale očekává se, že poslanci žádost do jednání zařadí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ve vládním návrhu se uvádí, že nemocnice bude vyslána do Kuvajtu v rámci operace Trvalá svoboda, ve které již působí česká protichemická jednotka. Ve druhé fázi pak armáda plánuje přesun do předpokládaného prostoru nasazení, kterým by se mělo stát irácké město Basra. Svou žádost o vyslání nemocnice kabinet odůvodňuje mimo jiné rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 1472, která vyzývá k okamžitému poskytnutí humanitární pomoci iráckému lidu.

Kabinet chce do Perského zálivu poslat až 300 vojáků, kromě členů nemocnice také asi stovku vojáků z Prostějova, kteří se budou starat o jejich ochranu, a ženisty. Celkem by přesun mohl trvat asi pět dní. Nemocnici do Perského zálivu přepraví asi 21 velkých nákladních letounů Ruslan a její personál pak několik dopravních letadel Tu-154.

Vláda schválila misi už minulý týden. Zatím ale nevyřešila, jak přesně bude financována. Odhaduje, že půlroční působení zdravotníků na jihu Iráku bude stát zhruba 500 milionů korun. Náměstek ministra obrany Jan Váňa soudí, že víc než polovinu z této částky zaplatí Američané a Britové.

Komunisté a někteří sociální demokraté a lidovci chtějí s vysláním nemocnice čekat na vyjádření Rady bezpečnosti OSN. Obávají se totiž, že by Česká republika mohla být v Iráku vnímána jako součást válčících sil. ODS a unionisté naopak podporují vyslání nemocnice i bez nového mandátu OSN a postačí jim pouze souhlas obou parlamentních komor.

Na programu odpoledne zahajované dubnové schůze sněmovny je i řada dalších ostře sledovaných bodů, například návrhy zákonů o nájemném, o zrušení daně dědické, darovací a z převodu nemovitostí a také novela zákona o zvýšení spotřební daně z cigaret a lihu. Poslanci se také chystají otevřít debatu o problémech spojených s plány na výstavbu dálnice D47. Někteří sociální demokraté chtějí přijít s návrhem na volbu nové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme