Vláda se chystá za podnikatele zaplatit třetinu nájemného, řekl Babiš. Havlíček navrhuje polovinu

Stát se chystá podnikatelům, kteří jsou v nájmu a museli kvůli dopadům šíření koronaviru zavřít, uhradit minimálně třetinu nájemného za dobu od 12. března do 30. června. „Třetinu nájemného by měl uhradit pronajímatel, třetinu nájemník a třetinu stát,“ řekl serveru iDNES.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Dosáhnout na podporu by měla nejen obchodní centra, ale i další podniky. O úhradu části nákladů postižených podnikatelů usilovala už dříve opozice.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 21:58 2. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš, Karel Havlíček

Podle ministra Karla Havlíčka (ANO) by stát mohl uhradit za podnikatele až polovinu nájemného, rozhodnutí je však na vládě. (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo,“ řekl serveru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda by to podle něj měla projednat příští týden, nejpozději 11. května. V ten den se v rámci uvolňování omezení mají otevřít mimo jiné obchodní centra.

Česko eviduje 7755 případů nákazy koronavirem. Uzdravilo se celkem 3461 pacientů

Číst článek

Havlíček serveru v sobotu řekl, že existuje i možnost, že by se stát podílel na nájemném podnikatelů i více než třetinou. Podle něj by to mohla být až polovina, rozhodnout o tom ale musí vláda. „Uvažujeme nad variantou 50 % stát, 30 % pronajímatel, 20 % nájemce, kterou navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu, ale může to být rozdělené i na třetiny,“ řekl Radiožurnálu Havlíček.

V případě, že by stát hradil třetinu nájemného, stálo by to rozpočet dle Havlíčka zhruba tři miliardy korun. V případě poloviny by to bylo přes čtyři miliardy korun.

„Nutné bude, aby nájemce uzavřel dohodu s pronajímatelem o tom, že mu na základě vládního usnesení sleví, a současně musí prokázat částku, kterou v dobách minulých - to období ještě stanovíme - za nájem platil,“ popsal ministr průmyslu a obchodu.

„Určitě by program měl platit od 12. března, tedy od doby, kdy se nemohlo prodávat. My budeme navrhovat plošný konec 30. června, pochopitelně se ale může diskutovat o tom, zda by to nemělo být do doby, kdy provozovatel začne opětovně prodávat,“ uvedl.

Nové nařízení podle Havlíčka zahrnuje všechny provozovny, které nemohly provozovat svou činnost právě od 12. března, kdy je vládní usnesení zavřela. Vláda by měla návrh programu obdržet v pondělí.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj vyzval na twitteru vládu, aby akceptovala návrh právě na 50procentní platby za nájemné od státu. „Taková pomoc dá většině obchodů šanci přežít a hlavně nepropouštět zaměstnance,“ uvedl k návrhu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Návrh opozice

Úhradu části fixních nákladů podnikatelů od státu požadovala již dříve opozice. TOP 09 například navrhovala, aby stát hradil 100 procent nájemného těm, kteří museli zavřít, a 80 procent těm, kteří měli omezené podnikání.

Evropa má nejvíce nakažených ze všech světadílů. Eviduje přes milion a půl infikovaných koronavirem

Číst článek

Podle nedávno přijatého zákona firmy v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy, mohou nájem za období od 12. března do 30. června splatit až do konce letošního roku.

Podobně je to ošetřeno i u bydlení, kde podle zákona nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů. Dlužné nájemné ale mají zaplatit do konce letošního roku. Proti zákonu se postavila Asociace developerů ČR. Podle ní návrh zaseje do české ekonomiky druhotnou platební neschopnost.

Následně pak vláda přijala nařízení, podle kterého po dobu trvání mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru nebude možné zvyšovat nájemné bytů. Toto ovšem chtějí senátoři ODS a hnutí STAN zrušit u Ústavního soudu. Nelíbí se jim, že zmrazení cen není časově ohraničené, například koncem roku.

ČTK, jas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme