Vláda zavedla víza pro Kanaďany

Od 1. dubna budou muset Kanaďané, kteří cestují do České republiky, žádat o vízum. Rozhodla o tom vláda, která reagovala na opatření přijaté kanadskými úřady už před více než třemi lety. Dále zavedla vyšší dotace na školní mléko a schválila státní podporu k hypotéčním úvěrům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda podle svého mluvčího Libora Roučka věří, že kanadská vláda v dohledné době přehodnotí zavedení vízové povinnosti pro naše občany, v tomto případě je ochotna opětovně zvážit možnost opětovného zrušení vízového styku.

Státem dotované mléko mohou podle vládou schváleného nařízení, dostávat letos žáci prvních a čtvrtých tříd. Na podporu vyšší spotřeby mléka kabinet vyčlenil osmdesát milionů korun. Podle mluvčího vlády Libora Roučka se oproti loňsku rozšířil i nabízený sortiment. Jedná se o zpracovatelsky upravené mléko, jogurtové mléko, jogurt a smetanový krém. Podporu poskytuje stát přímo výrobcům na každého žáka od 1. do 4. ročníku, a to v maximálním množství 0,5 litru mléka nebo 500 g jogurtů týdně.

Státní fond na podporu bydlení může vyplácet státní podporu k hypotéčním úvěrům. Rozhodla o tom vláda novelou svého nařízení, které ale bude platit pouze do dubna tohto roku. Jak připomněl mluvčí kabinetu Libor Rouček zákon o rozpočtových pravidlech zatím zakazuje poskytovat příspěvky ze státního rozpočtu fyzickým osobám na základě jiného právního předpisu, než zákona.

Vláda zatím nechce odtajnit smlouvu o poskytnutí státních záruk pro Československou obchodní banku při převzetí IPB. Většina členů kabinetu neschválila návrh ministra financí Pavla Mertlíka s tím, že ještě nenastal vhodný čas na zveřejnění na zpřístupnění vyhrazeného usnesení, které umožnilo uzavření této dohody. Podle Mertlíka ale vhodná doba pro odtajnění těchto dokumentů už nastala.

Soukromý kapitál se bude moci podílet na důležitých dopravních stavbách, které dosud téměř výhradně financoval stát. K tomuto závěru dospěla vláda s tím, že přibližně do měsíce by mělo ministerstvo dopravy předložil propracovanější materiál včetně nutných změn v legislativě. Kabinet o využití soukromých firem jednal zejména v souvislosti s plánovanou výstavbou dálnice D47 z Lipníku na Bečvou na hranici s Polskem. Podle ministra dopravy se nehovořilo o konkrétním investorovi, ale vláda naznačila, jakým způsobem by mohla soukromým firmám zajistit návratnost jejich investic. Nejpravděpodobnější se jeví systém šedého mýta - státní rozpočet by investorovi splácel peníze podle počtu projetých automobilů.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme