Vláda znovu předloží návrh zákona o referendu

Vláda chce znovu předložit parlamentu návrh ústavního zákona o referendu. Lidové hlasování by měl podle vládní předlohy vyhlašovat prezident na návrh jedné z komor parlamentu, vlády anebo petice s podpisy nejméně 300 tisíc občanů. Zastupující premiér Pavel Rychetský doufá, že tento vládní návrh bude v parlamentu úspěšnější než loňský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak Rychetský připomněl, zákon tehdy ztroskotal až ve třetím čtení na několika málo hlasech. Už to podle něj ukázalo, že je v poslanecké sněmovně lepší atmosféra než při všech minulých pokusech. "Není to zákon, který by měl otevřít průchod neustálým referendům, tak jako v některých zemích. Je to zákon, který považuje referendum za nedílnou součást demokratického systému, ale vyjímečnou." Rychetský dále zdůraznil, že se vláda nemůže se ohlížet na to, jestli bude nebo nebude při předkládání zákona úspěšná. "Považujeme za svou povinnost pokusit se tento demokratický deficit odstranit."

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme