Vláda znovu projedná reformy s odbory. Ty ale demonstraci neodvolají

Tripartita znovu projedná návrhy reforem – dohodla se na tom vláda se zástupci odborů. Nové jednání o zdravotní, důchodové, daňové a sociální reformě by mělo být 20. května. Odboráři ale teprve v pondělí oznámí, jestli se ho zúčastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil oznamuje novinářům odchod z jednání tripartity | Zdroj: ČTK

Po schůzce se zástupci zaměstnavatelů, premiérem Petrem Nečasem a ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o novém jednání tripartity na téma reformy má redaktorka Lucie Husárová

„Pokud vláda řekla, že dá znova ty návrhy na stůl – tak dobře, je to od ní gesto, ale pak samozřejmě bude otázka, jak bude probíhat to jednání 20. května. Protože může to být zase stejné, zase se nebude přihlížet k našim požadavkům, a pak samozřejmě budeme používat svých prostředků, které máme,“ zdůraznil šéf odborové konfederace.

Schůzka tripartity 20. května má nahradit dubnové setkání, ze kterého odboráři odešli předčasně. Nelíbil se jim způsob, jakým s nimi vláda o návrzích jednala. Ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi z TOP 09 se přístup odborářů příliš nezamlouvá.

„Odbory poté, co opustily minulé jednání pléna tripartity, dnes souhlasily s tím, že ty body, které se neprojednaly minule, se budou projednávat příště – v podstatě to jednání zdržely o více než měsíc,“ konstatoval Drábek.

Nechceme vládě dělat stafáž, říkají odboráři

Odboráři chtějí kvůli reformám svolat protesty. První demonstrace má být 21. května a Zavadil po jednání předsednictva tripartity řekl, že ji neodvolá.

„Já si kladu za cíl, aby konečně vláda pochopila, že je potřeba s těmi reformami udělat něco jiného; že není možné přehlížet to, že většina národa ty reformy nechce, a že je potřeba je upravit. A nejít jenom ideologicky za nějakým cílem, za každou cenu reformovat,“ uvedl Jaroslav Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fungování tripartity diskutovali v Ozvěnách dne předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů Jan Wiesner

Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka jde ze strany odborářů zatím jen o podmínečný souhlas s novým jednáním, protože vláda nedodržuje statut tripartity.

„Dám takový příklad: pan ministr Kalousek zveřejnil, že do konce dubna předloží návrhy daňových zákonů, do dnešního dne se to nestalo, a jak potom má vypadat to seriozní projednání v tripartitě, když na to vůbec nemáme čas.“

„A dokonce vláda v některých případech zákony projednala dopředu a potom je dodatečně předložila do tripartity. My si myslíme, že nepotřebujeme dělat vládě stafáž, a nebo řekněme si otevřeně, že potom to není sociální dialog, tak jak hovoří statut tripartity,“ prohlásil Dufek v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Zaměstnavatelé nové jednání vítají

Zástupci zaměstnavatelů jsou za nové rozhovory o reformách rádi, řekl předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

„My z hlediska zaměstnavatelů potřebujeme jednat, potřebujeme, abychom ty reformy dostali, aby je projednaly naše pracovní týmy a vznesli jsme k nim připomínky, než půjdou do vlády. To je to, co jsme kritizovali, že některé zákony jdou nejdřív do vlády a potom na tripartitu,“ zdůraznil Wiesner a dodal: „Byli jsme ubezpečeni o tom, že už se to nebude opakovat.“

Lucie Husárová 1, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme