Vláda znovu projedná vznik průmyslové zóny v Karviné. Spory Mládka a Babiše zřejmě nekončí

Vláda bude opět řešit stavbu strategické průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku. Na vybudování plochy pro velkého investora má stát přispět částkou až 750 milionů korun. Postupně se ale vyhrotily spory mezi ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem z ČSSD a ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO. Pozemky by měl totiž stát koupit od firmy spojené s podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mládek na briefingu ČSSD

Jan Mládek na briefingu ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Ministr Jan Mládek chce vládě předložit kompletní zprávu, podle které by zastavení příprav průmyslové zóny Nad Barborou postihlo celé Ostravsko. Ministři by se podle něj měli touto problematikou zabývat v nejbližších týdnech.

„Pevně doufám, že by měl tento materiál tuto debatu ukončit. Je třeba jasně říct, že není šance vybudovat v blízké budoucnosti zónu někde blízko okresu Karviná. Toto je jediná možnost," řekl Mládek.

V současné době není přímo v okrese Karviná žádná jiná srovnatelně velká oblast vhodná pro investory. A to je podle Mládka jednoznačný důvod, proč tento projekt podporovat.

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák z ČSSD odmítl kritiku, že by se peníze za vykoupené pozemky dostaly do rukou společnosti Asental spojné s podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně | Foto: Filip Jandourek

Cenu 212 korun za metr čtvereční považuje Novák za adekvátní. Upozornil také, že když vláda poprvé schvalovala vznik průmyslové zóny, tak už všechny informace měla k dispozici.

Babiš ale na konci srpna uvedl, že o skutečném vlastníkovi pozemků vláda nevěděla.

Vznik průmyslové zóny schválila vláda koncem července. Oblast by měla vyrůst mezi lety 2016 a 2018 a nabídnout na dva tisíce nových míst. Celkové náklady na vybudování zóny by měly přesáhnout jednu miliardu korun.

Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Na konci srpna tam nemělo práci přes 72 tisíc lidí.

Martin Knitl, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme