Vláda zřejmě kývne na odpuštění soudních poplatků obětem amnestie

Poškození, kteří se kvůli novoroční prezidentské amnestii domáhají náhrady škody, zřejmě nebudou muset platit soudní poplatky. Návrh na odpuštění soudních výloh pro oběti pardonu hlavy státu dnes na vládu nese ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Zároveň prý také požádá sněmovnu, aby normu schválila ve zrychleném řízení a nová pravidla tak mohla začít platit co nejdříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Od kdy bude zákon účinný se dá odhadnout těžko. Pokud by to byla sněmovna schopna projednat na květnové schůzi, tak by to mohlo být klidně od 1. června,“ uvedl Blažek.

Prezidentská amnestie zkomplikovala poškozeným vymáhání náhrady škody způsobené trestným činem, protože se jí teď musí domáhat v civilním řízení. S tím jsou však spojené soudní poplatky. Podle ministra Blažka se mají nová pravidla vztahovat i na případné další prezidentské amnestie:

„Je to obecný zákon, bude-li ještě někdy nějaká amnestie, třeba za 20 let, za 10 let, nevím, bude myslet na poškozené, což se v minulosti nikdy nemyslelo.“

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme