Vláda zřejmě získá podporu všech poslanců ČSSD

Šance vlády na získání důvěry sněmovny je po úterku výrazně vyšší. Dosud nerozhodnutí poslanci sociální demokracie Vladimír Laštůvka, Jan Kavan, Robert Kopecký i Josef Hojdar zřejmě kabinet Jiřího Paroubka podpoří. Rozhodlo o tom na úterním zasedání poslaneckého klubu ČSSD. Večer se navíc premiér Paroubek dohodl s ministrem zahraničí Svobodou na výměně jeho prvního náměstka. Obsazení této pozice sociálním demokratem požadovali poslanci ČSSD Laštůvka a Kavan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Laštůvka a Jan Kavan

Vladimír Laštůvka a Jan Kavan | Zdroj: ČTK

"Naše postoje se sbližují a vládu podpořím," s těmito výroky opouštěli zasedání klubu ČSSD do té doby nerozhodnutí Josef Hojdar a Robert Kopecký. "Já nemám právo jako sociální demokrat potopit vládu," řekl Kopecký. Optimistický byl i Josef Hojdar.

"Po dnešním jednání s panem premiérem se naše názory začínají velmi sbližovat, ale ještě budeme pokračovat. Ještě tam jsou určité věci, které chceme projednat ve vztahu k ministerstvu dopravy, ale jinak si myslím, že v ostatních věcech jsme našli společné východisko." dodal Hojdar.

Zdá se tedy, že se potvrdil Paroubkův optimismus. Premiér od svého jmenování stále opakoval, že si je hlasy všech 101 koaličních poslanců jistý. Po dnešku se zdá, že měl pravdu. "Myslím, že věci jsou na dobré cestě," konstatoval Paroubek.

Prvním náměstkem ministra zahraničí bude sociální demokrat

Premiér Paroubek se v úterý večer dohodl s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou na výměně jeho prvního náměstka. Obsazení této pozice sociálním demokratem požadovali poslanci ČSSD Laštůvka a Kavan, kteří tím chtěli dosáhnout posílení vlivu ČSSD na zahraniční politiku. Podrobnosti o dohodě oznámil Českému rozhlasu sám šéf diplomacie Cyril Svoboda.

"Vláda už před několika měsíci schválila odjezd Jana Winklera na pozici velvyslance do zahraničí. Je na tento post schválen už tři měsíce. Nebude odvolán z postu prvního náměstka, ale ve chvíli realizace jeho odjezdu se prvním náměstkem stane sociální demokrat," konkretizoval řešení problému prvního náměstka Svoboda.

O žádném konkrétním jménu se podle Cyrila Svobody nemluvilo. Jisté prý ale je, že se jeho prvním náměstkem nestane Hynek Kmoníček.

Koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů nutně potřebuje při hlasování o důvěře podporu všech svých poslanců, protože má ve sněmovně jen nejtěsnější většinu. Podpory opozice se jí s největší pravděpodobností nedostane. Občanští demokraté včera zopakovali, že jmenování třetího premiéra v průběhu tří let jen potvrzuje slabost, nestabilitu a neúspěšnost koaliční vlády.

Hlasování o důvěře kabinetu má proběhnout 13. května. Kdyby Paroubkův kabinet důvěru nezískal, prezident by musel pověřit sestavením vlády jiného politika. Václav Klaus už přitom naznačil, že počtvrté by ČSSD šanci sestavovat vládu nedal. Neúspěch Paroubkovy vlády by v každém případě výrazně zvýšil pravděpodobnost předčasných voleb.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme