Vláda zvažuje zvýšení daní kvůli povodním

Úlevy lidem, postiženým povodněmi, vyhlásilo ministerstvo financí. Osvobozeni by například měli být od nejrůznějších správních poplatků na úřadech, žádat budou moci o prominutí daňových nedoplatků nebo o odložení odevzdání daňového přiznání. Od darovací daně, popřípadě i od cla jsou osvobozeny veškeré humanitární daně. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky vláda se všemi těmito opatřeními v rozpočtovém výhledu počítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L.Ambrozek a B. Sobotka | Foto: Petra Mášová

Podle jeho slov mají vládou schválené programy plně zajištěné financování, pokud jde o výdaje v letošním roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka o financování programů

Vláda také uvažuje o tom, že by kvůli povodním zvýšila daně dříve, než to měla původně v úmyslu podle koaliční smlouvy. "Je to jednou z možností, jak získat část peněz na obnovu území po povodních," řekl na dnešní tiskové konferenci bez bližších podrobností ministr financí Bohuslav Sobotka.

Obce, ve kterých záplavy vyřadily z provozu čistírny odpadních vod, zřejmě nebudou muset platit pokuty za nesplnění limitů. Po minulém týdnu je v pěti krajích poškozeno na 80 čistíren. Jejich majitelé mohou krajské úřady požádat, aby jim povolily vyšší zbytkové znečištění vod, řekl dnes novinářům ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

"Česká inspekce životního prostředí potom bude postupovat podle tohoto povolení," uvedl. Je podle něj zbytečné, aby se peníze "točily". Pokuty jsou totiž příjmem Státního fondu životního prostředí, který peníze dává zpět na budování ekologické infrastruktury, tedy i čistíren. Oprava čistíren přijde podle předběžných odhadů na půl miliardy korun.

Poškozené obce budou zřejmě moct požádat také o posečkání se zálohami za vypouštění odpadních vod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme