Vláda zvýšila jednorázový příspěvek pro důchodce. Místo 600 dostanou 900 korun, ale v únoru

Jednorázový příspěvek pro důchodce bude vyšší. K původně navrhovaným 600 korunám, které měli penzisté dostat v prosinci, přidala vláda dalších 300 korun. Upraví kvůli tomu návrh zákona, který je už ve sněmovně. Peníze dostanou senioři v únoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michaela Marksová | Foto: Filip Jandourek

„Zjistili jsme, že tak, jak je nastaven mechanismus valorizace, to vyjde od ledna na skutečně směšně nízkou částku, a to 40 korun, protože nerostly mzdy a nebyla téměř žádná inflace,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

„A tak jsme se hned v rámci koalice sešli, abychom to důchodcům a důchodkyním vykompenzovali.“

„Dohodli jsme se samozřejmě v rámci možností státního rozpočtu na tom, že jednorázový příspěvek bude navýšen na 900 korun,“ oznámila Marksová.

Důchodci by měli tuto částku dostat až v únoru příštího roku, nikoli letos v prosinci, jak se původně předpokládalo.

Se zvýšením příspěvku počítá i státní rozpočet na příští rok. I s valorizací přijde na necelé čtyři miliardy korun.

Opozice změnu vítá

„Těch 900 korun se už více blíží tomu, co jsme chtěli my,“ uvítal zvýšení příspěvku z 600 na 900 korun předseda ODS Petr Fiala.

Podle Jiřího Dolejše z KSČM by se ale mělo důchodcům přidat víc a trvale. „Já myslím, že důchodci jsou dnes v takové situaci, že každá koruna dobrá.

„Ale do budoucna je zajímá především valorizační schéma. Aby byly zvýšeny především nejnižší důchody a aby se dohnal propad z minulých let. To ani těch 900 korun bohužel zcela nepokryje,“ poznamenal Dolejš.

Věra Pfeifferová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme