Vláda zvýšila životní minimum a udělí třetí licenci UMTS

Životní minimum se od ledna zvýší o 200 korun na 4 300. Rozhodla o tom vláda na návrh ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, ačkoliv původním záměrem ministrů bylo životní minimum zmrazit. Příslušnou novelu ale parlament nestihne schválit do konce roku, vláda proto musí podle zákona minimum valorizovat. Vláda také nabídne třetí licenci na provoz mobilní sítě třetí generace UMTS, a to přednostně společnosti Oskar. Bude muset zaplatit dvě miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání vlády

zasedání vlády | Foto: Michal Doležal

Vláda původně chtěla částku zákonem zmrazit, aby ušetřila na sociálních dávkách, které se od životního minima odvíjejí. Nic jiného jí ale nezbývalo, podotkl ministr informatiky Vladimír Mlynář. Životní náklady se zvýšily o víc než dvě procenta a v takovém případě musí kabinet životní minimum valorizovat.

"V poslanecké sněmovně projednávaný návrh novely zákony o životním minimu sice bude projednáván v pátek, ale je zřejmé, že lhůty aby novela byla projednána senátem, byla podepsána prezidentem a vyšla ve sbírce zákonů, jsou takové, že nelze stihnout novelu zákona do nového roku. Takže platí stávající zákon, ať vláda chce či nechce."

Na zvýšení životního minima bude potřeba přibližně jeden a půl miliardy korun. Rozhodnutí vlády totiž bude mít dopad i na další sociální dávky, jejichž výše se od životního minima odvozuje.

Vláda také nabídne poslední volnou licenci na síť mobilních telefonů třetí generace tedy UMTS společnosti Oskar Mobil s tím, že firma musí zaplatit minimálně dvě miliardy korun. Lhůtu na rozmyšlenou má podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře do 28. února příštího roku. "Přednost Oskar dostává proto, že vláda nemá zájem na tom, aby na trh vstupovali další operátoři. Je přesvědčena, že stávající GSM operátoři mají dostat všechny možnosti, které nové technologie nabízejí. Důvody další jsou technické. Operátor při spuštění služeb UMTS může využít sítě, kterou už vlastní."

Pokud Oskar nabídku nevyužije, bude vyhlášeno druhé kolo výběrového řízení. V něm bude vláda za licenci požadovat stejnou částku. Oskar jako jediný z mobilních operátorů zatím licenci nevlastní. Společnosti Eurotel a T-Mobile je získaly v roce 2001.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme