Vládě hrozí, že nebude mít při hlasování o důvěře většinu

Už příští úterý předstoupí kabinet Stanislava Grosse před Poslaneckou sněmovnu, aby mu vyjádřila důvěru. Nemusí to být ale jednoduché. Vládní koalici totiž hrozí, že nebude mít při hlasování většinu. Opoziční strany zřejmě nevyjdou vstříc ČSSD a nevypárují při hlasování její dva nemocné poslance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Sílu vládní koalice, která se v dolní komoře opírá o křehkou většinu 101 hlasů, při jednání sněmovny oslabuje to, že ČSSD má ve stavu nemocných dva poslance - Miroslava Vlčka a Hanu Orgoníkovou. Disponovala by tak jen 99 hlasy stejně jako opozice.

Miroslav Vlček, který se dosud kvůli nemoci jednání sněmovny neúčastnil, by měl na úterní hlasování dorazit. Orgoníková ale po vážné zdravotní příhodě strávila několik dní na jednotce intenzivní péče a její účast není jistá.

Předseda vlády a sociální demokracie Stanislav Gross dnes řekl, že spoléhá na to, že opozice přistoupí na takzvané vypárování nemocných poslanců jeho strany. Při džentlmenské neúčasti potřebného počtu zástupců opozice by sociální demokraté nemuseli své nemocné poslance "formálně vozit na hlasování", dodal.

Už teď je jisté, že od občanských demokratů vláda podporu nedostane. Podle místopředsedy občanských demokratů a stínového ministra obrany Petra Nečase nové administrativě nejde o nic jiného, než přežít ve funkcích následující dva roky.

"Programové prohlášení této vlády ukazuje, že je to kombinace populistických slibů, slibování všeho všem, především neochoty cokoliv zásadního v této zemi udělat. Takovou vládu my samozřejmě podporovat nebudeme," uvedl Nečas.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová zároveň potvrdila, že její strana sociálním demokratům hlasy dvou nemocných poslanců nevypáruje.

"Jsme přesvědčeni o tom, že to není v dané chvíli možné udělat, zejména proto, že jak koaliční partneři, tak premiér sám věděli, jak křehkou koalici sestavují. Několik výzev dostali k tomu, aby se nedopustili stejné chyby - tedy koalice 101 - protože znamená, že každou chvíli může někdo být buď nemocný nebo chybět z jiných závažných důvodů."

Také komunisté nejsou s obsahem programového prohlášení vlády spokojeni. Podle jejich předsedy Miroslava Grebeníčka nemají jediný důvod, proč by vládu ve sněmovně podpořili. Je skeptický i k možnosti, že by kabinet podrželi případnou nepřítomností svých poslanců kvůli nemoci dvou sociálních demokratů.

"Přál bych oběma kolegům z Poslanecké sněmovny brzké uzdravení, ale pokud se týká párování, je to věc, která není zabydlená v jednacím řádu sněmovny, je to cosi nad rámec, a našim občanům se to nelíbí. Takže mám vážné obavy, že vstřícnost z naší strany nebude," prohlásil Grebeníček.

O programovém prohlášení vlády i případném párování bude v pátek jednat výkonný výbor komunistické strany. Podle Grebeníčka o možné nepřítomnosti poslanců KSČM ve sněmovně by v pondělí večer mohly jednat špičky této strany a ČSSD.

Milada Richterová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme