Obžaloba je posedlá Rittigem, pouze opisovala z deníku, uvedla advokátka Dbalého v závěrečné řeči

Obžaloba jen opisovala z deníku Vladimíra Dbalého, který ovšem nelze brát vážně. Soud nám ale na rozdíl od státního zástupce nedal prostor, abychom to prokázali, uvedla v závěrečné řeči obhájkyně bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Katarína Kožiaková Oboňová. Na závěr hlavního líčení ve druhé části korupční kauzy Homolka se snažila soudní senát přesvědčit, že klíčový důkaz v případu je nepoužitelný. Rozsudek zazní 28. srpna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kataríně Kožiakové Oboňové vadí, že se k diáři nevyjádřila řada lidí, o nichž Dbalý píše. „Jelikož představuje stěžejní důkaz obžaloby, a veškerá svá tvrzení obžaloba částečně či zcela v podstatě opsala z tohoto dokumentu, vyslechnout je, bylo základní povinností orgánů činných již v přípravném řízení,“ uvedla obhájkyně někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce.

Dbalý se ve spodním prádle vyfotil s balíčky peněz a cedulí ‚28 milionů‘. Spočítal úplatky, míní žalobce

Číst článek

Dbalý si do dokumentu pečlivě zapisoval údaje o soukromých i pracovních událostech, podle policie ale také o schůzkách, kde přebíral úplatky.

Podle obžaloby je označoval anglickým slangovým výrazem „moo“ nebo „moolah“. Jen v této části kauzy podle vyšetřovacího týmu inkasoval protiprávně 12 milionů korun.  

Policie deník zabavila v několika různě dlouhých verzích, mimo jiné lze díky tomu podle obžaloby dokázat, že se bývalý šéf Homolky snažil odstranit problematické pasáže.

‚Verze neměnil‘

Obhajoba naopak tvrdí, že poznámky nejsou ničím jiným, než podkladem pro literární dílo a obsahují mix reality a výmyslů. „Není pravdou, že by jakkoliv měnil své verze o povaze textu. Vždy pouze popisoval, že text jako celek je fikce, a že vznikal na základě pravdivých událostí, které byly upravovány a pozměňovány,“ řekla k tomu Kožiaková Oboňová v závěrečné řeči.

Státní zástupce Zdeněk Matula ale v soudní síní promítl fotografie z cest bývalého ředitele elitní nemocnice, které detektivové objevili v Dbalého počítači. Časově se podle nich shodují s poznámkami v diáři. Exšéf Homolky si také zaznamenával údaje o nákupech luxusního zboží, kriminalistům pak stačilo obejít obchody a spárovat poznámky s účtenkami.  

Navržené tresty

  • Vladimír Dbalý - 9 let a peněžitý trest 15 milionů
  • Emilie Bialešová - 4 roky a peněžitý trest 5 milionů
  • Roman Žďárek - 4 roky a peněžitý trest 2,5 milionů
  • Zdeněk Čáp - 2,5 roku podmíněně a peněžitý trest 3,5 milionu
  • Josef Kantůrek - 2,5 roku podmíněně a peněžitý trest 1,25 milionu

Kožiaková Oboňová si však stěžovala, že podobnou možnost u soudu nedostala. „Tyto listinné důkazy, rovněž jako výslechy některých svědků nemajících žádnou souvislost s podstatou skutků, jichž se měl Dbalý dopustit, byly soudem provedeny. Pokud tedy byla provedena velká řada důkazu k prokázání obecné věrohodnosti údajného diáře navržená státním zástupcem, měl být poskytnut obhajobě stejný prostor k tomu, aby jí vyvrátili,“ uvedla.

Svědek Rittig

Soudu například navrhovala, aby vyslechl řadu svědků, mimo jiné lobbistu Ivo Rittiga. Ti podle ní měli říct, zda se události zapsané Dbalým skutečně odehrály. Předsedkyně senátu Hana Hrnčířová však požadavku nevyhověla.

Podle obhájkyně exředitele Homolky měl však lobbista být jednoznačně vyslechnut. „Z textu obžaloby je například celkem zjevná snad až určitá fascinace osobou Ivo Rittiga, který, ačkoliv nikdy nevystupoval v trestních řízeních týkajících se nemocnice ani jako svědek, je po Dbalém snad nejčastěji zmiňovaným jménem v této obžalobě. Státní zástupce zmiňuje Rittiga více než 80krát v různých souvislostech a zkopírovaný text z údajného diáře popisující setkání či komunikaci MUDr. Dbalého je využíván ve všech částech obžaloby,“ upozornila Kožiaková Oboňová.

Obžaloba Dbalý 2: Rittigovi říkal 'čert první kategorie', jeho poradci nepracovali, i tak brali víc než lékaři

Číst článek

Deník podle ní není možné brát vážně i kvůli samotnému Dbalému, který nadužíval silné léky a kombinoval je s alkoholem.

„Po celou dobu sepisování vykazoval symptomy svědčící pro abúzus, tedy nadužívání diazepamu často v kombinaci s alkoholem a dalšími léky, a to již od počátku roku 2007. Obsah textu je tedy do značné míry zatížen jeho silně subjektivními pocity. Řada informací byla zkreslena aktuálními pocity Dbalého či představami, neboť požité látky, zejména ve vzájemné interakci měnily jeho pohledy na objektivní realitu,“ citovala obhájkyně z posudku lékaře.

Bývalý ředitel podle obžaloby ve druhé větvi korupční kauzy dostával úplatky díky zmanipulovaným výběrovým řízením na poradenské a konzultační služby, na účetní a medicínsko-právní služby a na právní služby, které nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal).

‚Nevýhodná smlouva‘

Kvůli právním službám stanul před soudem také advokát David Michal, podle obžaloby postupně řediteli nemocnice přinesl úplatek 2,3 milionu korun. Jeho obhájkyně Karolína Babáková to ale v závěrečné řeči odmítla, nebyl k tomu podle ní důvod. Kancelář totiž Homolce podle ní poskytovala služby za běžné ceny a nebylo tedy kde na případné úplatky brát.

„Nemocnice nebyla pro advokátní kancelář Šachta nijak speciálně významným klientem z hlediska fakturovaných objemů prací a v přepočtu na hodinovou odměnu pak byla práce pro tohoto klienta v porovnání s ostatními klienty kanceláře naopak pro kancelář spíše nevýhodná,“ uvedla Babáková u soudu.

Poukázala také na to, že obžaloba vychází pouze z Dbalého deníku a jiné důkazy o uplácení - jako otisky na bankovkách nebo údaje o výběrech z účtu - podle ní nemá. Pro samotného Michala by prý navíc nedávalo smysl, aby ze svého úplatky dával.

David Michal, Katarína Kožiaková Oboňová, Vladimír Dbalý | Foto: Filip Jandourek

„Uplácel by ředitele nemocnice osobně z vlastních peněz, přestože měl v kanceláři několik dalších společníků. A uplácel by ho proto, aby jeho kancelář mohla řádně pracovat za, v tu dobu, pro ni spíše podprůměrnou sazbu,“ konstatovala Babáková.

Obžalobě v této části kauzy čelí také bývalá nemocniční účetní Emilie Bialešová, někdejší právník nemocnice Roman Žďárek, bývalý šéf konsolidační agentury Zdeněk Čáp a či expolitik ODS Josef Kantůrek. Všichni vinu popírají.

Státní zástupce pro Dbalého žádá devět let za mřížemi a peněžitý trest 15 milionů korun. V první větvi kauzy už si lékař vyslechl nepravomocný verdikt devět let za mřížemi a propadnutí veškerého majetku. Druhý rozsudek nad ním Městský soud v Praze vynese na konci srpna.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme