Verdikt nad Dbalým není ani po 10 měsících napsaný. ‚Očekávatelné vyústění extrémní situace,‘ říká soud

Už deset měsíců čeká Vladimír Dbalý na vypracování písemného rozsudku, který někdejšího šéfa Nemocnice Na Homolce posílá na 9 let za mříže. Také kvůli němu má přijít o všechen majetek. Soud potrestal Dbalého, ale i dalších šest aktérů první větve kauzy Homolka loni v září. Od té doby ale jeden z nejsledovanějších případů spí. Soudkyně Silvie Slepičková totiž dosud verdikt nenapsala, a tak se kauza nemůže pohnout k odvolací instanci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Rozhodnutí v této kauze bude vyhotoveno v nejbližších týdnech. Předsedkyně senátu má vedením soudu prodlouženou lhůtu k vyhotovení písemného rozhodnutí,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz již v polovině června mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. V pondělí potvrdila, že rozsudek dosud není napsaný. 

Devět let a propadnutí veškerého majetku. V kauze Homolka padl první trest pro exředitele Dbalého

Číst článek

Verdikt nad Dbalým a dalšími šesti obžalovanými Slepičková vyhlásila loni 26. září. Všechny potrestala za tunelování nemocnice při zakázkách na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Podle trestního řádu měla poté na sepsání rozsudku 20 dnů.

V případě složitých případů, mezi něž kauza Homolka bezesporu patří, však soudce může požádat předsedu soudu o prodloužení termínu na vyhotovení písemného verdiktu.

Toho Slepičková využila, ovšem i sám městský soud uznává, že práce na verdiktu jí v tomto případě trvá neobvykle dlouho.

Výjimečná situace

„Jedná se o situaci na našem soudu výjimečnou, ovšem z hlediska pracovní zatíženosti příslušné soudkyně a vůbec soudců našeho prvostupňového trestního úseku očekávatelnou. Jde jen o logické vyústění extrémní situace, na kterou naše vedení dlouhodobě upozorňuje. Případy, které svým rozsahem a obtížností náš trestní úsek řeší v prvním stupni, jsou zcela neměřitelné s případy, které v prvním stupni řeší kterýkoliv jiný krajský soud v republice,“ poukázala Puci. 

Obžalovaní v kauze Nemocnice Na Homolce a soudní senát. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Slepičková například aktuálně řeší rozsáhlou kauzu privatizace Mostecké uhelné, minulý týden vyhlašovala rozsudek nad uprchlým Rusem, který opilý usedl za volant a v centru Prahy srazil cizinku. Na starosti má také případ Slováka obžalovaného z přípravy teroristického útoku v Česku.

Další verdikt

Není tak jisté, zda rozsudek soudkyně stihne sepsat do konce srpna, kdy má zaznít verdikt ve druhé části kauzy týkající se poradenských služeb pro elitní zdravotnické zařízení. Podle státního zástupce Zdeňka Matuly, který má rozsáhlý případ na starosti, však zpožděný písemný verdikt na druhou část vliv mít nebude.

„Mohl by ho mít až pravomocný rozsudek v první části kauzy kvůli případnému ukládání souhrnného trestu jednomu z obžalovaných (Dbalému, pozn. red.). Samotné nevypracování písemného vyhotovení vliv na vyhlášení rozsudku v druhé části kauzy nemá a nemůže ho oddálit,“ napsal Matula serveru iROZHLAS.cz.

‚Už ho nelze více potrestat.‘ Soud stopl stíhání exšéfa Homolky Dbalého, jeho náměstka a dalšího lékaře

Číst článek

Oddaluje ukončení

Kvůli zpoždění písemného rozsudku se však oddaluje pravomocné ukončení první části případu. Nemůže se totiž přesunout k vrchnímu soudu, k němuž se Dbalý i další obžalovaní chystají odvolat. Svoje odvolání však mohou odůvodnit až po prostudování závěrů prvoinstančního soudu.

Podle Slepičkové si obžalovaní v první části kauzy Homolka rozdělili 53 milionů korun. Největší část, a to 25 milionů, získal přímo Dbalý. O zbytek se dělili jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný, ministerský úředník Pavel Kocourek a další člen skupiny Petr Kutil.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme