Dbalý a zbylí odsouzení podali dovolání v kauze Homolka. K Nejvyššímu soudu chce i státní zástupce

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal. Mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig zároveň řekl, že v neprospěch jednoho z obžalovaných podalo dovolání také Nejvyšší státní zastupitelství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Dbalý s obhájkyní Katarínou Kožiakovou - Oboňovou. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Prvním pravomocným rozsudkem, který ve Dbalého korupčních kauzách padl, se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Součástí verdiktu nad Dbalým je peněžitý trest 10,9 milionu korun a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun.

Rozsudek nad bílou mafií písmem: Náhlé zbohatnutí, nulová sebereflexe a vlivný právník jako poslíček

Číst článek

Bialešovou justice potrestala tříletou podmínkou, Michala podmínkou dvouletou a peněžitým trestem 2,4 milionu korun. Všichni tři vinu odmítají.

Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem.

Dbalý za uzavření smluv přijal podle verdiktu úplatky 12 milionů korun.

Dbalého deník

Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Obžalovaní věrohodnost deníku zpochybňují. Dbalý si také před svým zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu korun. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl vydělat legálně.

Dbalý čelí ještě dalším dvěma obžalobám. První zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, lékař byl za braní úplatků 27,8 milionu korun nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku.

Druhá obžaloba souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme