Soud chce Dbalému z kauzy Homolka vrátit pas, peníze za kauci a zrušit dohled. Žalobce nesouhlasí

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý by mohl dostat zpět cestovní doklady a peníze za kauci. Pražský městský soud mu chce zároveň zrušit probační dohled. Státní zástupce Zdeněk Matula s tím ale nesouhlasí a proti rozhodnutí soudu podal stížnost, informovala Česká televize. Dbalý byl nepravomocně odsouzen ve dvou ze tří částí korupční kauzy spojené s nemocničními zakázkami. Hrozí mu několik let za mřížemi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Dbalý u soudu v červnu 2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Městský soud v Praze před několika týdny v případě Dbalého zrušil opatření, která měla exšéfovi Homolky zabránit mimo jiné v tom, aby neuprchl do zahraničí.

Lékař by mohl dostat zpět pas a peníze za kauci, kterou zaplatil před pěti lety při propuštění z vazby. Půlmilionovou sumu tehdy zaplatila jeho sestra. Soud mu chce také zrušit dohled probačního úředníka.

Touha po moci, okázalosti a luxusu, líčí rozsudek motivy exředitele Dbalého, souzeného za korupci

Číst článek

„Soud všechna opatření nahrazující vazbu u jednoho z obžalovaných zrušil, neboť dospěl k závěru, že u něj nadále není dána důvodná obava, že uprchne nebo se bude skrývat,“ řekl pro Českou televizi dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.

S rozhodnutím ale nesouhlasí. Útěk Dbalého do ciziny podle něj stále hrozí. „Proti tomuto rozhodnutí jsem si podal stížnost, neboť mám za to, že tato obava je u obžalovaného dána i nadále,“ dodal.

Dbalého kauzy

Rozhodnutí se týká první větve korupční kauzy, v níž soud před dvěma lety poslal Dbalého na devět roků do vězení a uložil mu trest propadnutí majetku. Uznal ho vinným z přijímání úplatků a ze zmanipulování dvou zakázek. Verdikt ale není pravomocný.

Druhý trest za ‚moo‘ v Nemocnici Na Homolce: exředitel Dbalý dostal 8,5 roku vězení

Číst článek

Soud loni uznal Dbalého vinným i ve druhé části korupční kauzy spojené s nemocničními zakázkami. A to nejen kvůli přijímání úplatků, ale také pro porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Uložil mu 8,5 roku vězení a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Ani v tomto případě ale není verdikt pravomocný.

Obžalobě Dbalý čelí ještě ve třetí části případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.

Protože se v českém právním řádu tresty nesčítají, může Dbalý po skončení obou částí korupčních kauz dostat maximálně 12 let odnětí svobody a trest propadnutí majetku.

Klíčovým důkazem v kauze kolem exšéfa Nemocnice Na Homolce je jeho pečlivě psaný deník Director's diary, jak dokument v počítači pojmenoval.

Slangový anglický výraz „moo“ či „moolah“ v něm měl označovat peníze. Dbalý to odmítal s tím, že poznámky byly podkladem pro literární fikci, kterou chtěl vydat jako knihu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme