Jeden z aktérů kauzy Homolka zemřel. ‚Důvodem smrti bylo srdeční selhání,‘ uvedla Žďárkova rodina

Tři a půl roku za mřížemi a peněžitý trest 3,65 milionu korun. S takovým nepravomocným verdiktem odešel předloni v říjnu od pražského městského soudu advokát Nemocnice Na Homolce Roman Žďárek. Pravomocný rozsudek si už ve středu vyslechnout nepřišel, na začátku loňského listopadu zemřel na srdeční selhání. „Je to potvrzeno pitevním nálezem,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Žďárkova rodina.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný advokát Roman Žďárek u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018.

Obžalovaný advokát Roman Žďárek u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Druhá větev kauzy Homolka se původně týkala tří zakázek: právnických, účetních a poradenských služeb.

Mezi šesti obžalovanými v korupčním spiknutí figuroval také advokát a lékař Roman Žďárek. Ten od nemocnice inkasoval 700 tisíc korun měsíčně a celkově si za medicínsko-právní poradenství od Homolky vyžádal 35 milionů korun. Na tyto peníze dosáhl díky korupčnímu jednání exředitele Vladimíra Dbalého.

Žďárkova role v kauze Homolka

• Advokáta Žďárka Nemocnice Na Homolce zaměstnávala, v roce 2007 se ale podle obžaloby tehdejší ředitel Vladimír Dbalý kvůli tlakům z ministerstva rozhodl, že externě najme advokátní kancelář Šachta & Partners spojovanou s lobbistou Ivem Rittigem. Ždárek ale protestoval.
• Aby ho Dbalý umlčel, nabídl Žďárkovi, aby skončil jako zaměstnanec a od 1. července 2007 přešel na pozici externisty. Zatímco původně bral 60 tisíc korun měsíčně, jako externista dostal 195 tisíc.
• Dalšího půl milionu advokátovi posílala nemocnice jako členovi sdružení s firmou účetní Emilie Bialešové, další obžalované v obřím korupčním případu. Podle obžaloby to bylo možné jen díky zmanipulovanému výběrovému řízení.

Nemocniční právník celý proces u prvoinstančního soudu zdržoval – soudkyni Městského soudu v Praze Hanu Hrnčířovou obviňoval z vydírání a podal na ni námitku podjatosti. I přes obstrukce si ale předloni v říjnu vyslechl verdikt. Soud ho poslal na tři roky do vězení a uložil mu pokutu ve výší 3,65 milionu korun

Srdeční selhání

Advokát se ale odvolal a jeho případ – stejně jako u dalších obžalovaných v této větvi kauzy – putoval k pražskému vrchnímu soudu, který ve středu rozhodoval o pravomocném rozsudku.

Ten už si ale Žďárek nevyslechl, na začátku loňského listopadu totiž zemřel. „Bez souhlasu rodiny se k tomu vyjadřovat nemůžu, ale ta informace je správná. Došlo k zastavení trestního stíhání,“ řekl pro server iROZHLAS.cz Ždárkův obhájce Miroslav Ludvík, který redakci později poskytl vyjádření rodiny.

„Dne 8. 11. 2020 došlo k náhlému úmrtí MUDr. JUDr. Romana Žďárka Ph.D., MBA. Důvodem smrti bylo srdeční selhání, které je potvrzené pitevním nálezem,“ stojí v prohlášení.

Ve středu se u soudu spekulovalo o tom, že bývalý právník Homolky spáchal sebevraždu. To ale rodina odmítá. „Ohrazujeme proti nepravdivým a neopodstatněným informacím týkajícím se důvodu jeho úmrtí,“ uvedla Žďárkova sestra.   

‚Velice cenný‘ deník

Rozsudek ve druhé větvi Homolky si tak k Vrchnímu soudu v Praze přišli poslechnout dva z původní šestice aktérů: bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a právník David Michal. Oběma soud udělil podmíněný trest, Michal má zaplatit pokutu ve výši 2,4 milionu korun.

Exředitele nemocnice Vladimíra Dbalého, který se z jednání omluvil, poslal Vrchní soud v Praze pravomocně na sedm let do vězení, uložil mu finanční trest ve výši 10,95 milionu korun a k tomu zaplacení téměř padesátimilionové škody. Jeho poradci Josef Kantůrek a Zdeněk Čáp se proti předloňskému rozsudku Městského soudu v Praze neodvolali, vysloužili si podmínky a peněžité tresty ve výši 1,6 milionu korun.

Vrchní soud v Praze potvrdil, že klíčovým důkazem v kauze Nemocnice Na Homolce zůstává elektronický deník bývalého ředitele Dbalého. Obhájci obžalovaných se přitom jeho hodnotu snažili zpochybnit.

„V neprospěch obžalovaných byl zajištěn důkaz, proti kterému všichni brojí – ředitelský deník. Soud prvního stupně si dal pečlivou práci, aby záznamy v deníku porovnal s kalendářem. Máme za to, že pokud deník vysvětluje, jak Dbalý došel k tak velkému objemu peněz v hotovosti, je tento důkaz akceptovatelný a podle našeho názoru velice cenný,“ komentoval ale v závěru rozsudku Jiří Lněnička, předseda senátu vrchního soudu.

Tresty ve druhé větvi kauzy Homolka

Exředitel Vladimír Dbalý – Městský soud v Praze ho odsoudil k 8,5 roku vězení a finančnímu trestu 10,9 milionu korun. Společně s Romanem Žďárkem a Emilií Bialešovou měl nemocnici uhradit škodu ve výši 49,5 milionu korun. Vrchní soud v Praze Dbalého poslal pravomocně do vězení na 7 let a udělil mu finanční trest ve výši 10,95 milionu korun. Škodu, která nemocnici vznikla, má podle vrchního soudu uhradit sám.

Právník David Michal – Městský soud v Praze mu předloni uložil čtyřleté vězení, v rámci peněžitého trestu měl zaplatit 2,4 milionu korun. Od vrchního soudu odešel s dvouletou podmínkou s odkladem na dva roky. Finanční trest zůstal nezměněný.

Účetní Emilie Bialešová – Od Městského soudu v Praze odešla předloni s čtyřletým nepodmíněným trestem, zaplatit měla 3,5 milionu korun a zároveň se spolupodílet na uhrazení téměř padesátimilionové škody. Vrchní soud ji propustil s tříletou podmínkou s odkladem na tři roky.

Odsouzení poradci Josef Kantůrek a Zdeněk Čáp se proti rozsudku pražského městského soudu neodvolali, vysloužili si tak podmínky a peněžité tresty ve výši 1,6 milionu korun.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme