Odročeno na neurčito. Soud s Dbalým se v závěru zadrhl. Lékař stíhaný kvůli úplatkům trpí úzkostmi

Soudní jednání v kauze Nemocnice Na Homolce se těsně před finále zadrhlo. Soudkyně Silvie Slepičková rozhodující o údajné korupci při digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože totiž rozhodla o jeho odročení na neurčito. Důvodem je nemoc hlavního aktéra kauzy, někdejšího ředitele elitního zdravotnického zařízení Vladimíra Dbalého, jenž trpí vážnými psychickými problémy. Korupční případ Městský soud v Praze rozplétá téměř dva roky.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Dbalý před budovou Městského soudu v Praze | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ze soudu jsem obdržela vyrozumění o odložení říjnového a listopadového hlavního líčení z důvodu zdravotního stavu doktora Dbalého. Případ je odročen na neurčito, řekla serveru iROZHLAS.cz Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková-Oboňová.

Zatím poslední rozhodnutí soudu v jedné z větví kauzy Homolka potvrdila i mluvčí soudu Markéta Puci. "Termín je zrušen, nemohu to ale komentovat víc, dokud se nespojím se soudkyní," uvedla. Městský soud měl v plánu projednávat rozsáhlý případ až do konce listopadu.

Nemocný Dbalý brzdil vyšetřování kauzy Homolka. Policie se rozhodla, že ho bude řešit samostatně

Číst článek

Psychické a fyzické potíže

Dbalého advokátka již v září uvedla, že exředitel Nemocnice Na Homolce trpí psychickými a fyzickými potížemi. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se Dbalý podrobil lékařskému zákroku a trpí úzkostnými stavy.

A protože trvá na účasti u hlavního líčení, u městského soudu bez něj nemůže pokračovat jednání o digitalizaci a nákupu gama nože. V srpnu zase nemohlo začít ani nové hlavní líčení týkající se poradenských tendrů.

Kvůli oběma hlavním líčením nechal soud zkoumat Dbalého zdravotní stav a jak Kožiaková potvrdila, první z posudků k případu digitalizace je již hotov. Další posudek zadaný v souvislosti se soudním jednání o údajné korupci při poradenských službách Nemocnice Na Homolce by měl být hotový do konce listopadu.

Jeden posudek přitom již na městský soud dorazil. Lékaři v něm dostali za úkol zjistit, zda byl Dbalý známý drogovými a alkoholovými excesy zodpovědný za své jednání v době, kdy mělo docházet k manipulacím s tendry nemocnice.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce je prozatím rozdělena na tři okruhy. První se týká digitalizace chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu gama nože za 140 milionů korun, z něhož se již u soudu zpovídá Dbalý, Toběrný a dalších pět lidí. Do Dbalého kapsy mělo jít 28 milionů.

Druhá část kauzy se týká poradenských zakázek. Policie kvůli nim vedle exšéfa Homolky obžalovala advokáta Davida Michala či účetní Emilii Bialešovou a další tři lidi. Obvinění si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun a nemocnici způsobili škodu 50 milionů korun.

Dbalého, Toběrného a další tři lidi policisté ve třetí větvi kauzy obvinili v únoru 2016. Případ se týká tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

„Po celou dobu předpokládané trestné činnosti byl posuzovaný schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání a byl schopen své jednání ovládat,“ zjistil posudek, z něhož citovala Česká televize.

Uškodily mu kokain a pití

Dokument nicméně také připouští, že šéf Nemocnice Na Homolce není v současné době schopen účastnit se hlavního líčení. V současné době trpí duševní poruchou, a to škodlivým užíváním alkoholu a anamnesticky i kokainu,“ stojí v posudku.

Dbalý se k potížím s užíváním drog veřejně přiznal a píše o něm i ve svém zápisníku, jenž zároveň v kauzách kolem něj slouží jako klíčový důkaz. Policisté jsou přesvědčeni, že si do něj poznamenával i údaje o vyjednávání o úplatcích a o jejich přebírání.

"Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g, to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN," napsal si třeba o užívání kokainu. Sám lékař svůj zápisník prezentuje jako předlohu pro literární dílo a směs reality s fikcí.

Policie Dbalého vyloučila

Kriminalisté z něj však vycházejí ve všech třech větvích rozsáhlé korupční kauzy. Zatímco první dvě větve již leží u soudu, ukončila policie vyšetřování třetí, zatím poslední části případu týkající se údajných úplatků 14 milionů korun v souvislosti s poradenskými službami, dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie a poskytováním správy a vývoje aplikací. A také tu Dbalého podlomené zdraví komplikuje.

Policie z ní proto nedávno lékaře těsně před podáním obžaloby vyloučila. Dbalý však s rozdělením kauzy nesouhlasí a proti kroku policie podal stížnost.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme