Policie chce znovu obžalovat exšéfa Homolky Dbalého. Ve třetí větvi chce k soudu poslat další tři lidi

Policie znovu navrhla obžalovat lékaře Vladimíra Dbalého v tzv. třetí větvi kauzy zakázek Nemocnice Na Homolce. Dozorový státní zástupce Zdeněk Matula na uvedl, že mu policisté předložili počátkem července spis s návrhem na podání obžaloby vůči čtyřem lidem.

Praha (Aktualizováno: 11:46 14. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Dbalý, Městský soud Praha, 8.6.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Z dřívějších informací je zjevné, že návrh se vedle někdejšího ředitele nemocnice Dbalého týká jeho bývalého náměstka Michala Toběrného a Jana Valtra, jenž figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga.

Úhrnný trest pro exředitele Dbalého: za tunelování nemocnice stráví za mřížemi 10 let

Číst článek

Třetí větev kauzy spadá do období let 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Jednoho z obviněných – podle kontextu Dbalého – viní policie z trojího přijetí úplatku a z trojnásobného porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což hrozí pět až 12 let vězení.

Druhý obviněný může dostat totožný trest za přijetí úplatku a za pomoc k porušení povinnosti. Zbývající dva stíhaní čelí obvinění z podplácení a také z pomoci k porušení povinnosti a lze jim uložit roční až šestileté vězení.

Dbalý byl ve třetí větvi případu již obžalovaný, a to za to, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů údajně poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici nejméně o 17,8 milionu korun.

Spojení s další obžalobou

Státní zástupce však obžalobu od pražského městského soudu z procesních důvodů stáhl, a to proto, aby ji spojil do společného řízení s další obžalobou, kterou v souvislosti s touto kauzou původně podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5. Věc se proto znovu dostala do stadia vyšetřování.

Exředitel Homolky Dbalý nastoupil do ruzyňské věznice. Odpykat si má sedm let za korupci

Číst článek

Pražský městský soud chtěl toto stíhání Dbalého dříve zastavit, přičemž argumentoval tím, že vzhledem k předchozím dvěma kauzám už u lékaře není téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu. Matula s tím ale nesouhlasil a úspěšně podal stížnost.

Dvaašedesátiletý Dbalý si aktuálně odpykává ve vězení desetiletý trest, který mu za první dvě větve korupční kauzy uložil minulý měsíc pražský vrchní soud.

Součástí pravomocného rozsudku, podle nějž bral lékař za zmanipulování nemocničních tendrů milionové úplatky, je i propadnutí majetku a povinnost podílet se společně s dalšími odsouzenými na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun. Primáře chirurgie Toběrného poslaly soudy do vězení na šest let a stanovily mu pětimilionový peněžitý trest.

V českém právním řádu se tresty nesčítají, Dbalému tak lze za přijímání úplatků celkově uložit maximálně 12 let vězení. Trestní zákoník však u obdobných případů za určitých podmínek umožňuje zvýšit horní hranici trestní sazby o třetinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme