Rozsudek nad Dbalým soud vynese až koncem září. Na vyhodnocení korupční kauzy potřebuje více času

Městský soud v Praze vynese rozsudek v kauze korupce při dvou zakázkách nemocnice Na Homolce až 26. září. Závěrečné řeči dnes skončily projevy posledních tří ze sedmi obžalovaných, mezi nimiž je i bývalý ředitel Homolky Vladimír Dbalý. Soudkyně Silvie Slepičková uvedla, že na vyhodnocení procesu potřebuje senát delší čas, než je obvyklé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Projednávaná kauza se týká zakázek z roku 2009, kdy nemocnice za 146 milionů Kč zadala digitalizaci chorobopisů a koupila Leksellův gama nůž za 140 milionů Kč. Podle obžaloby přidělili Dbalý a jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný zakázky firmám svých kompliců, kteří za služby zaplatili reálným dodavatelům mnohem nižší cenu.

Žiji zombie život, zakázky byly krystalicky transparentní, Homolce jsem zajistil prosperitu, hájil se Dbalý

Číst článek

Škoda desítky milionů

Obžaloba tvrdí, že nemocnici tím vznikla škoda v řádu mnoha desítek milionů korun a že rozdíl mezi reálnou cenou služeb a částkou zaplacenou nemocnicí si rozdělili lékaři a šéfové nastrčených firem. Státní zástupce Zdeněk Matula žádá pro Dbalého deset let vězení, pro Toběrného devět. U dalších obžalovaných navrhl nepodmíněné tresty od čtyř do 6,5 roku.

Podle obhajoby nemá Matula o korupci žádné důkazy, všichni obžalovaní ve svých závěrečných řečech žádali zproštění viny. Například Josef Veselý - jednatel společnosti DRUPPI, přes kterou se údajně „čistily“ peníze ze zmanipulované zakázky - uvedl, že Dbalého poznal až na začátku procesu. Podobně se vyjádřil také Jozef Kalavský, který byl jednatelem dodavatele gama nože.

'Literární paskvil'

Obžalovaní kritizovali skutečnost, že obžaloba se opírá zejména o zápisky bývalého ředitele nemocnice, které podle Matuly zachycují detaily korupčního jednání. Veselý je ve své závěrečné řeči, kterou dnes četla jeho obhájkyně, označil za podklady pro „literární paskvil“.

S teorií, že poznámky Dbalého měly sloužit pro účely chystaného literárního díla, pracovala obhajoba během celého procesu, sám neurochirurg to ale ve svém závěrečném vyjádření nezopakoval.

Kvůli korupci čelí bývalý ředitel nemocnice ještě dvěma dalším trestním stíháním. V dubnu začal městský soud projednávat případ týkající se smluv na poskytování právnických služeb uzavřených mezi lety 2008 a 2011. Ve třetí kauze související mimo jiné s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie ještě nebyla předložena obžaloba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme