Stažení obžaloby bylo jen z procesních důvodů. Trestní stíhání Dbalého stále pokračuje

Obžalobu v takzvané třetí větvi kauzy bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého stáhl státní zástupce jen z procesních důvodů. Chce ji totiž spojit s další obžalobou, kterou v souvislosti s tímto případem původně podal k jinému soudu. Uvedl v pondělí dozorový státní zástupce Zdeněk Matula.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský vrchní soud Dbalého letos v lednu poslal pravomocně do vězení na sedm let za přijímání úplatků a ovlivňování jiných nemocničních zakázek. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Třetí větev kauzy se týká období let 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné nemocniční veřejnou zakázku na zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Dbalý je stíhán za to, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů údajně poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici o nejméně 17,8 milionu korun. Stíháni jsou také Dbalého exnáměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, jenž figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Ivo Rittiga.

Žalobce vzal zpět obžalobu Dbalého ve třetí větvi kauzy Homolka. Týkala se nemocničních zakázek

Číst článek

„Potvrzuji, že jsem vzal zpět obžalobu v tzv. třetí větvi kauzy Nemocnice Na Homolce, která byla podána k Městskému soudu v Praze. Zpětvzetí se týká všech obžalovaných. Současně jsem vzal zpět další obžalobu v tzv. třetí větvi kauzy Nemocnice Na Homolce, kterou jsem podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5. Důvody zpětvzetí jsou procesního charakteru, neboť je na místě vést nadále o obou věcech společné řízení,“ napsal Matula.

Na to, že státní zástupce vzal zpět obžalobu podanou k pražskému městskému soudu, upozornila v pátek bez dalších podrobností Česká televize.

Soud chtěl stíhání Dbalého už dříve zastavit, přičemž argumentoval tím, že vzhledem k předchozím dvěma kauzám už u lékaře není téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu. Matula s tím ale nesouhlasil a úspěšně podal stížnost. Soud pak chtěl začít případ projednávat loni v prosinci, naplánované termíny ale musel zrušit kvůli tomu, že jednomu z obhájců kolidovaly s jiným hlavním líčením.

Proč je čerstvý rozsudek v kauze Homolka milníkem? A proč z korupčního případu vyklouzl lobbista Rittig?

Číst článek

Dbalému a Toběrnému hrozí za přijímání úplatků a porušování povinností při správě cizího majetku pět až 12 let vězení, Valtrovi za podplácení maximálně šest let.

Pražský vrchní soud Dbalého letos v lednu poslal pravomocně do vězení na sedm let za přijímání úplatků a ovlivňování jiných nemocničních zakázek. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. V další části kauzy, která zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, byl Dbalý za braní úplatků zatím nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme