Vladimír Hučín po roce opustil vazbu

Bývalý kapitán Bezpečnostní informační služby a předlistopadový disident Vladimír Hučín je od čtvrtečního poledne na svobodě. Olomoucký krajský soud totiž vyhověl jeho stížnosti proti prodlužování vazby. Hučín čelí obvinění z celkem sedmi trestných činů - mimo jiné z nedovoleného ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu a z šíření poplašné zprávy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín

Vladimír Hučín | Foto: Vladislav Galgonek

Soudce Jindřich Bayer z Krajského soudu v Olomouci dnes rozhodoval ve třech stížnostech, týkajících se Vladimíra Hučína: o podjatosti předsedy senátu okresního soudu v Přerově, podjatosti celého senátu a o stížnosti proti prodlužování vazby. V prvních dvou bodech byly stížnosti zamítnuty jako neopodstatněné - třetí stížnost dopadla ve prospěch Hučína. V poledne proto mohl opustit olomouckou vazební věznici.

Podle soudce Bayera se podáním žaloby změnily podmínky pro držení ve vazbě. Ta je nyní výjimečným prostředkem a novela trestního řádu neumožňuje dlouhodobé držení obžalovaného ve vazbě kvůli možnému ovlivňování svědků.

Proces s Vladimírem Hučínem začal v Přerově 13. února. Kvůli stížnostem jeho obhájců ale okresní soud líčení odročil, aniž začal podstatu případu projednávat. Ještě před odročením líčení ale rozhodl, že soud bude probíhat s vyloučením veřejnosti.

S tím ale Hučín nesouhlasí. "Chci, aby soud probíhal veřejně, aby tam byli občané a aby sami posoudili, jací svědci tam budou defilovat: příslušníci Státní bezpečnosti, bývalí agenti Státní bezpečnosti, tajní spolupracovníci - aby si veřejnost udělala sama názor na to, o co tady jde a jaké argumenty tam budou vznášeny. To je dosti důležité, protože já nechci přistoupit na nějaký kabinetní soud, na nějaké pokoutní jednání", řekl Hučín po svém propuštění z vazby.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Hučín chce veřejný soud

Vladimír Hučín, známý také ze svých rehabilitačních procesů, všechna vznesená obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Tvrdí, že cílem jeho uvěznění bylo zmařit úsilí o odhalení propojení levicových extrémistů se státní správou. Pokud ale soud jeho vinu uzná, hrozí mu až 10 let vězení.

Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme