Vladimír Hučín znovu před soudem

Případ bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína se opět dostal před Okresní soud v Přerově. Předlistopadový disident čelí od loňského roku obvinění ze sedmi trestných činů, mimo jiné z nedovoleného ozbrojování či neuposlechnutí rozkazu. Za ně mu hrozí až desetiletý trest. Hučín, který je známý svým nekompromisním postojem vůči bývalým i současným komunistům, veškerá obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Soudní jednání je neveřejné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín | Foto: Vladislav Galgonek

Hlavní líčení přes hlasité protesty přítomných dopoledne začalo s vyloučením veřejnosti, která byla rozhodnutím předsedkyně soudu vykázána z blízkosti soudní síně. V případu Vladimíra Hučína má vypovídat více než 50 svědků a podle soudu budou projednávány takové skutečnosti, které spadají do režimu utajení. Hučínovi obhájci neúspěšně žádali, aby veřejnost mohla alespoň část líčení, kdy se nebudou projednávat utajované skutečnosti, sledovat. "Svůj názor jsem alespoň pro dnešní den nezměnil," řekl předseda senátu Michal Jelínek. Podle obhájce Stanislava Devátého jen desetina svědeckých materiálů a výpovědí podléhá určitému stupni utajení. Soud nevyhověl ani námitce advokátů proti podjatosti jednoho z přísedících.

Stanislav Devátý dopoledne soudu předal materiály, z nichž podle něj vyplývá, že jeden z přísedících v případu je podjatý. "Já jsem dnešního rána dostal dokument, který se týká jednoho přísedícího a ze kterého vyplývá, že dotyčná osoba byla náměstkem ředitele Severomoravské energetiky a navíc, že byla příslušníkem - já říkám kolaborantské organizace - Svazu československo-sovětského přátelství. A vzhledem k tomu, že pan Hučín byl v roce 1984 odsouzen právě ve vztahu k Sovětskému svazu, za hanobení států světové socialistické soustavy, tak si myslíme, že tento člověk je zcela nepochybně podjatý a nemůže konat funkci přísedícího."

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Devátý o podjatosti přísedícího

Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme