Do širšího vedení NKÚ míří komunistický poslanec Koníček, ve funkci nahradí končícího Adámka

Do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegia, zamíří poslanec KSČM Vladimír Koníček. Nahradí Jiřího Adámka, kterému v říjnu skončil mandát. Koníčka do funkce zvolila sněmovna na návrh prezidenta NKÚ Miloslava Kaly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Koníček se dostal do vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Funkce se Koníček ujme složením slibu do rukou předsedy sněmovny, čímž mu zanikne poslanecký mandát. V poslanecké funkci by ho měla nahradit bývalá poslankyně Marie Pěnčíková, která je náhradnicí za KSČM. Koníček v tajné volbě obdržel 129 hlasů ze 154 odevzdaných hlasovacích lístků.

Problémy a šestileté opoždění, přesto je účetní reforma veřejných financí správná, hlásí NKÚ

Číst článek

Koníček vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě někdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Poslancem je od roku 2002, dvakrát byl předsedou sněmovního kontrolního výboru. Ve stínové vládě KSČM na starosti resort informatiky. V roce 2013 ho komunisté navrhovali jako kandidáta na prezidenta NKÚ.

Koníček není jediným poslancem, který se stal členem kolegia NKÚ. Nynější prezident úřadu Miloslav Kala byl poslancem ČSSD, viceprezidentka Zdeňka Horníková byla poslankyní ODS.

Do NKÚ zamířil v minulosti například poslanec ODS Adolf Beznoska, letos v lednu zvolila Sněmovna bývalého poslance ANO Romana Procházku.

NKÚ je ústavní instituce, která má na starosti kontrolu nakládání s penězi a majetkem státu. Vyjadřuje se ke státnímu závěrečnému účtu a dohlíží také na plnění státního rozpočtu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme