Kremlík odvrací kritiku, že by ohlásil úplatek jen esemeskou. ‚Stalo se to na osobním jednání,‘ píše

Exministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) v pondělí přiznal serveru Seznam Zprávy, že mu advokát Martin Janoušek nabídl před Vánoci úplatek. Trestní oznámení ale podal až v lednu. Kremlík redakci iROZHLAS.cz ve středu poslal prohlášení, ve kterém naznačuje, že údajnou nabídku úplatku od advokáta Martina Janouška neřešil jen SMS zprávou. Tvrdí, že s šéfem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou setkal na osobní schůzce.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:20 5. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Kremlík | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obsáhlá SMS přišla jako odpověď na zprávu, kterou mu redakce poslala v úterý a ve které po exministrovi žádala odpovědi ohledně údajné nabídky úplatku. Janoušek měl podle tvrzení samotného exministra chtít, aby dohled nad výběrem mýtného na dálnicích zůstal společnosti CGI a nebyl svěřen státní firmě Cendis.

Ministerstvo dopravy se v minulém roce připravovalo na možnost, že antimonopolní úřad neposvětí tendr pro CGI. Podle serveru Seznam Zprávy ale Kremlík informoval BIS o nabídce úplatku ve výši 1,5 milionu korun až 14. ledna v SMS. To ministr rozporuje:

Kremlík měl dostat nabídku na úplatek 1,5 milionu korun. ‚Lživé obvinění,‘ reaguje advokát Janoušek

Číst článek

„Je tedy nepravdivé tvrzení, že by k oznámení určitých relevantních skutečností státním složkám došlo na základě SMS. Stalo se tak na osobním jednání. Je nepravdivé tvrzení, že nebylo reagováno na konkrétní poznatky. Naopak, byla přijata opatření, o kterých jsou záznamy,“ napsal redakci ve vyjádření. Na doplňující dotazy serveru iROZHLAS.cz už ale věc nechtěl dál komentovat.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha redakci potvrdil, že jeden z členů vlády se kvůli nabídce úplatku obrátil na ředitele Koudelku. „Nejdříve mu poslal SMS zprávu s tím, že se ho někdo pokusil uplatit. A ředitel mu napsal, že je potřeba, aby se potkali,“ sdělil s tím, že schůzka proběhla v polovině ledna.

Případem se zabývá i Národní centrála proti organizovanému zločinu. „Mohu sdělit pouze, že na uvedené věci již delší dobu spolupracujeme s BIS. Více informací v tuto dobu poskytovat nebudeme,“ řekl Radiožurnálu už v úterý její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Část SMS zprávy exministra Vladimíra Kremlíka | Zdroj: Reprofoto SMS

Ve zprávě se Kremlík obhajuje, že jednal ve prospěch státu, konkrétní jména ale neuvádí.  „Na tyto skutečnosti jsem, mimo jiné, na poradě ministra a po prvotní analýze možných dopadů reagoval doporučením změny koncepce v konkrétní záležitosti tak, aby stát sám provozoval určité činnosti. Toto řešení se jevilo navíc ekonomicky pro stát výhodnější. V návaznosti na prosazování změny koncepce za účelem přímého výkonu určitých činností státem došlo k nestandardnímu jednání ze strany určité osoby. Na toto jednání jsem reagoval písemným pokynem, aby nedošlo k uzavření konkrétních smluv,“ píše. Redakce iROZHLAS.cz žádala o bližší vysvětlení, kdo byl tou určitou osobou. Exministr reagoval tak, že věc nechce víc komentovat. 

„Nestandardním jednáním“ je v tomto případě zřejmě myšlena údajná nabídka úplatku od advokáta Janouška.

Zakázka pro Cendis

„Následně, po obdržení právní analýzy a po vyhodnocení dalších ucelených poznatků, jsem se osobně setkal s ředitelem konkrétní státní složky. Na osobním jednání jsme analyzovali situaci a další možný postup ve věci, včetně možnosti zajištění informací pro možné budoucí procesní využití. Diskuse byla vedena rovněž v rovině přijetí systémových opatření,“ pokračuje Kremlík.

Podle dostupných informací, které byly doposud prezentovány v médiích, naráží právě na jednání ohledně výběru mýtného a přípravě na to, že by zakázku mohl dostat státní podnik Cendis spadající pod ministerstvo dopravy.

Spor Kremlíka s Janouškem sleduje advokátní komora. Pokud se na ni obrátí, zahájí smírčí řízení

Číst článek

„O správnosti mého postupu svědčí i to, že mnou navrhované řešení přímého výkonu činností státem bude realizováno. O přijatých opatřeních na úrovni ministra jsou vedeny záznamy. Majetkové zájmy státu byly v konkrétní věci ochráněny, a to za součinnosti s ostatními složkami státu. K utajovanými skutečnostem nelze cokoli sdělit,“ stojí dále ve vyjádření.

Kremlík na doplňující dotaz serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že píše o jeho nástupci Karlu Havlíčkovi (za ANO), který nakonec zakázku pro CGI zrušil s tím, že stát tak ušetří. 

Časový rámec kauzy

Aféra s úplatkem pro Kremlíka

  • 20. prosince - podle serveru Seznam Zprávy se Vladimír Kremlík sešel s advokátem Martinem Janouškem. Ten mu údajně nabídl úplatek
  • 14. ledna - současný exministr dopravy poslal SMS, ve které se přiznává, že mu někdo nabídl úplatek, šéfovi BIS Michalu Koudelkovi
  • polovina ledna - ředitel BIS se setkal s Kremlíkem
  • 20. ledna - Kremlík končí na postu ministra dopravy
  • 1. února - bývalý ministr dopravy se sešel s Janouškem v Krkonoších v poledne v restauraci Lebeda
  • 3. února - server Seznam Zprávy celou kauzu zveřejňuje
  • 4. února - Kremlík odeslal trestní oznámení. To kvůli podezření na neoznámení trestného činu podává i poslanec Lukáš Černohorský (Piráti)

„Mohu pouze konstatovat, že příslušné státní složky mají relevantní informace i o jiných skutečnostech, kde se podařilo zabránit poškození majetku státu nebo případně identifikovat osoby v řídicích strukturách, které potenciálně představovaly bezpečnostní riziko. Bez znalosti všech informací a časové souslednosti a bez znalosti utajovaných informací, včetně identifikace všech osob a všech veřejných zakázek, jsou mediální vyjádření kohokoli zcela mimo rámec skutečného stavu věci,“ píše na konci svého prohlášení Kremlík.

Časová linie celé kauzy není zatím zcela jasná. Server Seznam Zprávy uvedl, že exministr dopravy se setkal s Janouškem 23. prosince, později schůzku posunul na 20. prosince. Další datum, které web uvádí, je 14. leden, kdy měla Koudelkovi přijít zmiňovaná SMS zpráva od Kremlíka. O šest dní později, tedy 20. ledna, Kremlík skončil v pozici ministra dopravy kvůli zakázce na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun.

V celé kauze už padla minimálně dvě trestní oznámení. První podal sám exministr dopravy, druhé potom poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) s tím, že se Kremlík, ředitel BIS nebo premiér Andrej Babiš (ANO) mohli dopustit neoznámení trestného činu.

Exministr Kremlík je momentálně v dvouměsíční výpovědní lhůtě. Na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru na rozdíl od předchozích ministrů nepřistoupil. O údajném úplatku Kremlík v posledních dnech jednal i s Babišem. Ten novinářům ve středu řekl, že chování bývalého ministra nerozumí. Věc podle něj vyřeší policie.

Advokát Janoušek odmítl nařčení, že nabízel ministrovi úplatek a v úterý oznámil, že na Kremlíka podá trestní oznámení.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme