Na Kremlíkově kauze pracuje protimafiánská centrála a kontrarozvědka. Případu se ujal státní zástupce

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 má na stole případ údajného úplatku pro exministra Vladimíra Kremlíka (za ANO). Informaci České televize potvrdil serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Jan Lelek. Případ podle něj vyšetřují detektivové z Národní centrály organizovaného zločinu. Ti pak spolupracují s kolegy z Bezpečnostní informační služby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr dopravy Vladimír Kremlík | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se danou věcí zabývá, a to od včerejšího dne na základě vlastní iniciativy, kdy bylo vycházeno z informací, které se objevily v mediálním prostoru. Zároveň se tou věcí zabýváme na základě trestního oznámení, které bylo doručeno včera (v úterý) v odpoledních hodinách,“ uvedl státní zástupce Jan Lelek.

Národní centrála proti organizovanému zločinu pak podle něj zahájila úkony trestního řízení pro zločin podplácení.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej k tomu pro Radiožurnál v úterý řekl: „Mohu sdělit pouze, že na uvedené věci již delší dobu spolupracujeme s BIS. Více informací v tuto dobu poskytovat nebudeme.“

Kremlíkova kauza

Exministr dopravy Vladimír Kremlík dostal podle serveru Seznam Zprávy před Vánocemi nabídku úplatku 1,5 milionu korun. Nabídnout mu ji měl kvůli zakázce na auditora mýtného systému právník Martin Janoušek, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která tuto zakázku získala.

Kremlík odvrací kritiku, že by ohlásil úplatek jen esemeskou. ‚Stalo se to na osobním jednání,‘ píše

Číst článek

Kremlík podle serveru uvedl, že se kvůli nabídce v polovině ledna, kdy byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu. „Pan ředitel pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení,“ uvedl mluvčí civilní kontrarozvědky Ladislav Šticha.

Až tento týden pak Kremlík podal u policie trestní oznámení. Janoušek uplácení popřel. „S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci,“ uvedl.

„Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ dodal Janoušek.

Zároveň oznámil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění. Kvůli tomuto případu podal trestní oznámení také poslanec Lukáš Černohorský (Piráti).

Ministerstvo dopravy se nakonec rozhodlo zakázku na supervizora mýtného systému zastavit. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis, oznámil v neděli Kremlíkův nástupce Karel Havlíček (za ANO).

Kremlíka odvolal premiér a šéf ANO Andrej Babiš před koncem ledna, podle předsedy vlády manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme