Kremlík měl dostat nabídku na úplatek 1,5 milionu korun. ‚Lživé obvinění,‘ reaguje advokát Janoušek

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) uvedl pro server Seznam Zprávy, že mu byl krátce před jeho odvoláním z funkce nabídnut úplatek 1,5 milionu korun. Advokát Martin Janoušek po něm údajně chtěl, aby dohled nad výběrem mýtného zůstal společnosti CGI a nebyl svěřen státní firmě Cendis. Právník Janoušek toto nařčení odmítá a na Kremlíka podá trestní oznámení.

Praha (Aktualizováno: 20:26 3. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO)

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nabídku od advokáta Janouška měl Kremlík podle Seznam Zprávy dostat 23. prosince minulého roku. Později server informaci upravil, že už se tak stalo 20. prosince. Teprve v polovině ledna se exministr rozhodl informovat o nabízeném úplatku šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, napsal server. Radiožurnál se s bývalým ministrem spojil, ale ten se k věci odmítl vyjádřit.

Zakázka na elektronické dálniční známky byla předražená, tvrdí stále Babiš a podal trestní oznámení

Číst článek

„Můžu potvrdit, že se na ředitele BIS skutečně obrátil jeden z členů vlády s informací o tom, že mu byl údajně nabídnutý úplatek. Ředitel Koudelka mu doporučil, aby se co nejdříve obrátil na orgány činné v trestním řízení. Zároveň BIS byla připravena ve spolupráci s NCOZ zajistit informace o tomto případu,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí BIS Ladislav Šticha. 

Podle serveru Seznam Zprávy měl Koudelka také slíbit, že si o situaci promluví s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Ta však tuto informaci nepotvrdila. Také Babiš uvedl, že žádné informace o úplatku nedostal.

Kremlík byl pět dní poté, co pokus o úplatek oznámil, odvolán z funkce oficiálně kvůli předražené zakázce na e-shop s dálničními známkami.

Podle mých informací nepodal býv. ministr dopravy @Vladimír Kremlík v případu údajného nabízení úplatku trestní oznámení. @Policie ČR zahájila šetření z vlastní iniciativy.

18:31 – 03. 02. 2020

10 41

Exministr se s právníkem Janouškem sešel ještě jednou. „Platí ještě ta nabídka na 1,5 milionu z prosince?“ ptá se ho Kremlík na záznamu, který pořídili novináři Seznam Zprávy.

Právník Janoušek se na chvilku odmlčí, oba muži odsunou telefony stranou. Promluví až po chvilce: „Nemám nejmenší tušení.“

Janoušek to odmítá

Právník Janoušek Kremlíkovo obvinění odmítá. „S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci, dokola rozebíral důvody svého odvolání i velmi citlivé aspekty svého osobního života. Otevřeně hovořil o svých představách, že by si zasloužil pracovní nabídky v resortu dopravy či jinde ve státní správě či soukromém sektoru, a vyjádřil rozčarování nad tím, že řada jemu nabízených pozic od bývalých politických spojenců neplatí. Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ uvedl v prohlášení.

Kremlík po schůzce s Babišem: Zakázku k dálničním známkám za 400 milionů nezrušíme

Číst článek

Podle něj není věrohodné, že exministr údajnou nabídku nahlásil se zpožděním několika týdnů a jako právník ignoroval postup ve spolupráci s orgány činnými v trestném řízení. 

Navíc se odvolává na schůzku 23. 12. v prostorách ministerstva dopravy, kde jsem ten den prokazatelně nebyl,“ píše advokát v osobním prohlášení. Dále se hájí tím, že sama CGI navrhovala, aby kontrolu mýtného převzal Cendis. Janoušek také uvedl, že na Kremlíka podá trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění.

Společnost CGI prováděla supervizi i u předešlého mýtného systému a původně vyhrála tendr i na nové mýtné, které začalo od ledna.

Ministerstvo dopravy však začalo připravovat možnost, že by zakázku převzala státní firma Cendis v případě, že antimonopolní úřad tendr pro CGI neposvětí. To se sice nestalo, ale Kremlíkův nástupce Karel Havlíček (za ANO) nakonec zakázku pro CGI zrušil s tím, že stát tak ušetří.

jak, krs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme