Kremlík odchází bez výpovědní lhůty. Ministerstvo dopravy přehodnotilo svůj postoj

Ministerstvo dopravy přehodnotilo postavení odvolaného ministra Vladimíra Kremlíka (exministr za ANO) a nakonec pro něj neuplatní dvouměsíční výpovědní lhůtu. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil ministr Karel Havlíček (za ANO). Kremlík tak na ministerstvu skončí okamžitě. „Na bývalého ministra Kremlíka se nevztahují práva jako na běžného zaměstnance, ale jako na ústavního činitele,“ řekl Havlíček. Kremlík odejde s odstupným jednoho měsíčního platu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:23 7. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Kremlík | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo dopravy podle mluvčího původně vycházelo z toho, že ministr je vedoucí organizační složky státu a považuje se za vedoucího zaměstnance ministerstva podle zákoníku práce. Tedy že mimo ústavní funkci vzniká pracovní poměr jmenováním.

Kremlík odvrací kritiku, že by ohlásil úplatek jen esemeskou. ‚Stalo se to na osobním jednání,‘ píše

Číst článek

„Po konzultaci s ministerstvem práce a sociálních věcí jsme dospěli k názoru, že se na pana Kremlíka nevztahují práva jako na běžného zaměstnance, ale jako na ústavního činitele. To znamená jedno měsíční odstupné,“ uvedl ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Havlíček (za ANO) pro server iROZHLAS.cz.

Havlíček přesnou částku měsíčního platu Kremlíka nedokázal určit, ale podle jeho odhadů se pohybuje okolo 170 tisíc korun.

„To všechno jsou právní názory ministerstva dopravy. Nejde ukončit pracovní poměr okamžitě, to by musel pracovní poměr existovat. Žádné právní názory jsem netvořil, ani jsem je neaplikoval. Tím to pro mě je uzavřené,“ řekl Kremlík v reakci na informaci o přehodnocení názoru ministerstva dopravy pro server iROZHLAS.cz.

Na otázku redakce, zda bude i nadále na ministerstvu působit, odpovědět zatím nedokázal. „Nemám žádné informace o této věci,“ řekl Kremlík.

Ministerstvo po jeho lednovém odvolání zaslalo Kremlíkovi výpověď, která zahrnovala i klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu. Odvolaný ministr by tak měl nárok na dva měsíční platy a navíc ještě odchodné. Kremlíka přitom ministerstvo dosud vedlo jako zaměstnance takzvaně na překážkách, tedy jemuž není schopno najít zařazení odpovídající jeho dosavadní pozici.

„Ministerstvo dopravy po konzultaci s ministerstvem práce a sociálních věcí svůj postup přehodnotilo. Bývalému ministrovi bude tak vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra,“ uvedl dnes mluvčí ministerstva František Jemelka. Resort tak nyní bude postupovat podle zákona o platu představitelů státní moci.

Mluvčí upozornil, že dosud žádná částka z původně plánované výpovědní lhůty nebyla Kremlíkovi vyplacena.

Dvě trestní oznámení v aféře úplatku pro Kremlíka. Podal je exministr dopravy a poslanec Černohorský

Číst článek

Politický náměstek

V minulosti podle Jemelky tuto situaci ministerstvo řešit nemuselo, protože odcházející ministři přistoupili na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru. Kremlík ji však nepřijal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i současný ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v minulých týdnech připustili, že Kremlík by mohl na ministerstvu v práci pokračovat, vyloučili ovšem pozice náměstka nebo politického náměstka. Tento týden Havlíček řekl, že zatím případnou spolupráci s Kremlíkem neřeší a pouze od něho přebírá agendu.

Premiér navrhl Kremlíkovo odvolání z čela ministerstva dopravy 20. ledna. Podle Babiše manažerský nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k dálničním známkám. Kremlíkovým nástupcem se stal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který oba úřady vede současně. Nový ministr problémovou zakázku zrušil.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme