Už ne rodiče, ale advokát. Exministr Kremlík přišel s novým vysvětlením financování svého bytu
Do příběhu Vladimíra Kremlíka o koupi bytu za 14,4 milionu vstoupilo nové, dosud neznámé jméno. Exministr dopravy za ANO tvrdí, že 8,59 milionu na byt na pražském Strahově nezískal od rodičů, ale od advokáta Gabriela Achoura. Radiožurnál to vyčetl v majetkovém přiznání, které na konci března zveřejnil v Centrálním registru oznámení. Achour měl peníze původně půjčit Kremlíkovi, pohledávku ale převedli na rodiče. A rodičům nyní dluží Kremlík.
„Pan Achour mi jako fyzická osoba půjčil před koncem roku a pak pohledávku převedl na rodiče. Peníze budu rodičům splácet ze svých příjmů,“ reagoval nově Vladimír Kremlík na dotaz Radiožurnálu.
Byt na pražském Strahově si koupil ještě v době, kdy byl ministrem ve vládě Andreje Babiše (ANO). Kolem financování nemovitosti byly od počátku nejasnosti: přes sedm milionů korun si tehdejší politik půjčil u banky, zbytek financoval „z vlastních zdrojů“. Odmítal ale říct, kde na to vzal.
Na konci února, konkrétně 21. 2. 2020, pak Kremlík vydal výstupní majetkové přiznání, ve kterém uvedl, že mu rodiče – Věra a Vladimír Kremlíkovi – půjčili 8 590 000 korun „smlouvou o zápůjčce peněz pro účely pořízení bytu“.
Exministr Kremlík zveřejnil výstupní majetkové přiznání. Přes 8 milionů si půjčil od rodičů, tvrdí
Číst článek
Jenže ani tehdy nebylo jasné, kde by na to rodiče vzali. Kremlíkova matka Věra pracovala ve středočeské obci Vrdy jako knihovnice, otec exministra v minulosti pracoval jako dělník v Kovosvitu.
‚Pohledávka na rodiče‘
Nedávno ale podle nejnovějšího zjištění Radiožurnálu Kremlík zveřejnil takzvané průběžné oznámení o majetku a v něm píše, že mu půjčil 8,59 milionu korun Gabriel Achour.
Rozpor mezi údaji v dokumentech vysvětluje tím, že peníze si před koncem roku půjčil od svého známého Achoura, ale ten pak pohledávku postoupil na rodiče, tudíž Kremlík dluží jim.
„Už nejsem ministr, tak se k tomu nechci vyjadřovat. Když jsem skončil ve funkci a následně podával to první majetkové přiznání, tak právní stav byl takový, že věřiteli byli rodiče. Teď říkám, že ta původní smlouva byla uzavřena s fyzickou osobou, panem Achourem. Stalo se tedy to, že pan Achour tu pohledávku postoupil na moje rodiče a moji rodiče se stali věřiteli,“ tvrdí Kremlík.
Jaký má tedy smysl, že Kremlík dluží rodičům a ti Gabrielu Achourovi, který půjčil peníze Kremlíkovi? Exministr odmítá, že by šlo o zastírací manévr.
„Byla to dohoda. V tom původním oznámení nebyl z toho důvodu, že už nebyl můj věřitel. V lednu už to byli rodiče. Pan Achour půjčil mně a pohledávku, kterou měl za mnou, postoupil pak na moje rodiče,“ odvětil bez dalších podrobností.
Gabriela Achoura prý poznal před lety. „Známe se z farnosti. Nikdy neměl žádné zakázky z ministerstva dopravy,“ upřesnil.
‚Jsem osobně zklamán‘
Achour sdělil, že pohledávku na rodiče převedl z toho důvodu, že mají majetek, kterým mohou alespoň částečně ručit.
„Pak Kremlík nabídl, že by jeho rodiče mohli poskytnout zástavní právo k jejich domu blízko Čáslavi a převzít dluh. S tímto řešením jsem souhlasil s podmínkou dodatečného zajištění ze strany doktora Kremlíka. Existenci vámi zmiňované zápůjčky jsem v minulosti již potvrdil Národnímu bezpečnostnímu úřadu a doložil veškerou potřebnou dokumentaci. Trval jsem na tom, aby byla uvedena moje osoba jako věřitel,“ napsal Achour Radiožurnálu v písemném prohlášení a i on zdůraznil, že prý nikdy nepracoval pro ministerstvo dopravy.
Vyšší bere, agendu Českých drah si řídil přímo premiér Babiš, říká exministr dopravy Kremlík
Číst článek
„Přestože jsem panu doktorovi Kremlíkovi poskytl zápůjčku, jeho jednáním a veřejným vystupováním jsem osobně velmi zklamán a považuji je za nepřijatelné,“ dodal advokát bez dalších podrobností.
Premiér Babiš Kremlíka z vlády odvolal na konci ledna, a to kvůli údajně předražené zakázce na informační systém pro dálniční známky.
Kremlík působil v čele resortu necelý rok – do funkce byl jmenován 30. dubna 2019, v lednu 2020 skončil. Krátce poté přišel server Seznam Zprávy se zjištěním, že kvůli zakázce na auditora mýtného systému mu nabídl právník Martin Janoušek úplatek půldruhého milionu korun. Kremlík nabídku neoznámil policii, ale Bezpečnostní informační službě.
Kriminalisté tak kauzu začali vyšetřovat až poté, co se informace objevila v médiích. Janoušek tvrzení popřel a oznámil, že podá trestní oznámení pro pomluvu.
Kremlík v současné době pracuje jako advokát.
Prohlášení Gabriela Achoura
Doktora Kremlíka znám více než 15 let, profesně jsme se několikrát setkali na úrovni výkonu advokacie (doktor Kremlík vystupoval jako právní zástupce protistran). Pracovně jsme byli kolegové, znal jsem pana doktora Kremlíka a jeho rodinu i z jeho činnosti v rámci církevní farnosti. Vnímal jsem tehdy pana doktora Kremlíka jako slušného a pracovitého člověka, který měl podporu významných veřejně známých osob s přesahem na otázky víry a náboženství.
I reference těchto osob na pana doktora Kremlíka hrála důležitou roli při poskytnutí zápůjčky, o kterou mne pan doktor Kremlík poprvé požádal již kolem roku 2017. Před uskutečněním zápůjčky, k níž došlo koncem minulého roku, mi pan doktor Kremlík potvrdil a doložil schválení hypotečního úvěru od Hypoteční banky, předložil veškeré dokumenty, které jsem požadoval, a doložil mi jednání o poskytnutí další zápůjčky, kterou bude refinancovat mnou poskytnutou zápůjčku. Zároveň nabídl, že by jeho rodiče mohli poskytnout zástavní právo k jejich domu blízko Čáslavi a převzít dluh.
S tímto řešením jsem souhlasil s podmínkou dodatečného zajištění ze strany doktora Kremlíka. Existenci vámi zmiňované zápůjčky jsem v minulosti již potvrdil Národnímu bezpečnostnímu úřadu a doložil veškerou potřebnou dokumentaci. Všechny vyžádané dokumenty má k dispozici Národní bezpečnostní úřad a trval jsem na tom, aby bylo uvedena moje osoba jako věřitel.
Nikdy jsem neposkytoval právní služby resortu ministerstva dopravy. Přestože jsem panu doktorovi Kremlíkovi poskytl zápůjčku, jeho jednáním a veřejným vystupováním jsem osobně velmi zklamán a považuji je za nepřijatelné.