Kremlíkovu kauzu řeší advokátní komora. Právník Janoušek nařčený z korupce chce veřejnou omluvu

Česká advokátní komora se zabývá kauzou exministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO), který nařkl právníka Martina Janouška z korupce kvůli zakázce spojené s výběrem mýta. Komora na Janouškův podnět zahájila v únoru smírčí řízení, zjistil iROZHLAS.cz. Případ údajného úplatku ve výši 1,5 milionu korun šetří také detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Janoušek už dříve snahu o uplácení odmítl, teď požaduje veřejnou omluvu.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Kremlík

Vladimír Kremlík | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan doktor Janoušek se počátkem února obrátil na Českou advokátní komoru s tím, že žádá zahájení smírčího řízení s panem Kremlíkem. Cítil se jeho výroky poškozen,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Kremlík je totiž rovněž advokát, během angažmá ve vládě měl pozastavenou praxi.

Vyšší bere, agendu Českých drah si řídil přímo premiér Babiš, říká exministr dopravy Kremlík

Číst článek

„Smírčí komise pana doktora Janouška následně vyzvala k upřesnění petitu návrhu (vymezení podnětu – pozn. red.), což pan doktor Janoušek učinil. Pan doktor Kremlík byl vyzván, aby se k obsahu návrhu vyjádřil. Předpokládám, že tak učinil,“ pokračovala Chaloupková.

Nyní se podle mluvčí profesní organizace čeká na nařízení ústního jednání. „Pokud se pánové nesmíří, to znamená, pokud se nepodaří jejich spor urovnat vzájemným kompromisem, oba mají ještě možnost obrátit se na soud s žalobou na ochranu osobnosti,“ uvedla dále.

Veřejná omluva

Janoušek ve smírčím řízení podle svých slov usiluje především o veřejnou omluvu. „Mým cílem je vysvětlení této absurdní situace a veřejná omluva ze strany JUDr. Kremlíka a očištění mého jména,“ reagoval na dotazy serveru iROZHLAS.cz.

„Na Českou advokátní komoru jsem se obrátil s žádostí o zahájení smírčího řízení v souladu se zákonem a stavovskými předpisy advokáta, které jsem povinen dodržovat,“ doplnil Janoušek.

Kremlík celou věc odmítl komentovat. „Již nejsem veřejná osoba. Vaše dotazy ponechávám bez komentáře,“ napsal v SMS zprávě.

Spory mezi advokáty zpravidla řeší tříčlenná smírčí komise, ukládá jí to platná legislativa. Podle paragrafu 28 zákona o advokacii totiž mají advokáti předtím, než proti sobě „zahájí soudní nebo jiné řízení ve věci související s výkonem advokacie“, povinnost využít smírčího řízení před orgánem komory.

„Komora funguje jako jakýsi mediátor. Snaží se, aby byl spor na obou stranách kompromisně a uspokojivě vyřešen,“ přiblížila Chaloupková. Podle ní jde hlavně o to, aby se podobnými spory nepoškozovalo dobré jméno české advokacie a celkově veřejná důvěra v ni. „Aby bylo patrno, že si advokáti umí své věci vyřešit mezi sebou, aniž by museli dělat navenek ostudu,“ dodala.

Korupční nabídka

Kremlík skončil ve funkci ministra dopravy koncem ledna. Krátce potom přišly Seznam Zprávy se zjištěním, že mu kvůli zakázce na auditora mýtného systému nabídl právník Martin Janoušek úplatek 1,5 milionu korun. Kremlík později odmítl, že by jmenoval konkrétní osobu. „Médii proběhla řada různých zpráv. Osobně jsem žádné jméno nikde neuváděl,“ prohlásil ve velkém rozhovoru pro Radiožurnál.

Exministr Kremlík zveřejnil výstupní majetkové přiznání. Přes 8 milionů si půjčil od rodičů, tvrdí

Číst článek

Kremlík měl údajnou korupční nabídku dostat před Vánocemi, ohlásil to ale až po třech týdnech. Informovat se v polovině ledna rozhodl šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Korupci ovšem musí veřejní funkcionáři stejně jako všichni ostatní ohlašovat ze zákona.

„Pokud s někým sedíte, s někým diskutujete, tak si musíte být v danou chvíli jistý. Situaci si musíte nějak vyhodnotit, zda ten člověk jedná sám za sebe, nebo za někoho jiného, zda je to skutečně míněno vážně,“ přiblížil, proč údajnou snahu o korupci ohlásil až se zpožděním.

Janoušek to už dříve označil za lživé obvinění. Ve veřejném prohlášení napsal, že se s Kremlíkem sešel v Krkonoších, kde se bavili o exministrově odvolání. „Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ uvedl.

Kremlíkovu kauzu nyní prověřují také detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří zahájili úkony trestního řízení pro zločin podplácení. Na případu spolupracují s Bezpečnostní informační službou. Na vše pak dohlíží Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Ve věci také padlo několik trestních oznámení.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme